PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo dolnośląskie przejmie Stawy Milickie

  • PAP    31 grudnia 2010 - 15:43

Państwowym Zakładem Budżetowym "Stawy Milickie", największym w Polsce gospodarstwem hodowli karpi, będzie od 1 stycznia 2011 r. zarządzała spółka prawa handlowego z większościowym udziałem samorządu województwa dolnośląskiego.
Państwowy Zakład Budżetowy "Stawy Milickie" powstał w połowie lat 90. i zajmował się jedynie hodowlą ryb. Jak powiedział na piątkowej konferencji prasowej marszałek woj. dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, "z punktu widzenia lokalnych samorządów nie był on jednak do niczego przydatny", a dodatkowo z czasem jego rentowność malała. 

W 2008 r. podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia spółki prawa handlowego "Stawy Milickie", którego większościowym udziałowcem miał być samorząd województwa. Do spółki w przyszłości miały także dołączyć lokalne samorządy oraz dwie wrocławskie uczelnie wyższe.

Głównym zadaniem nowej spółki, oprócz hodowli karpi, będzie rozwijanie zaplecza turystycznego regionu. "Stawy milickie to niezwykły kompleks wodny, skupisko ptactwa bardzo doceniane przez ornitologów z całej Europy. Chcemy, żeby powstały tam np. ścieżki ekologiczne i rowerowe, zaplecze noclegowe oraz gastronomiczne, a co za tym idzie - by służyły rozwojowi północnej części Dolnego Śląska" - podkreślił marszałek.

Agencja Nieruchomości Rolnych wniosła już do spółki majątek o wartości ok. 136 mln zł, pozostały po likwidowanym zakładzie budżetowym, a objęte w spółce akcje przekazała ministrowi skarbu, do którego woj. dolnośląskie wystąpi o ich nieodpłatne przekazanie.

"Finalizacja całego przedsięwzięcia nastąpi najprawdopodobniej w I kwartale 2011 r. Zarząd województwa przeznaczy na procedurę przekształcenia oraz działalność spółki ponad 6,6 mln zł z budżetu woj. dolnośląskiego" - dodał Jurkowlaniec.

Stawy milickie to zespół blisko 300 stawów rybnych położony w dolinie Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu. Region stawów to ponad 7,6 tys. ha gruntów, z czego ok. 5,5 tys. ha to tereny rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego. Występuje tam ok. 270 gatunków ptaków - m.in. żuraw, orlik krzykliwy i kania rdzawa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • opolanin, 2010-12-31 18:19:01

    prawdopodobnie "Krzyżakom"
  • minister, 2010-12-31 15:56:55

    a za rok połowę gruntów sprzedadzą za bezcen zgadnijcie komu?