PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo śląskie ogłasza „Rok Odry - Rzeki Pozytywnej Energii”

  • PAP/PSZ    20 listopada 2017 - 14:16
Województwo śląskie ogłasza „Rok Odry - Rzeki Pozytywnej Energii”
Radni podkreślili gospodarcze znaczenie Odry dla regionu. (fot. Shutterstock)

Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował w poniedziałek, że 2018 r. będzie w tym regionie obchodzony m.in. jako „Rok Odry - Rzeki Pozytywnej Energii”.
• Odcinek Górnej Odry był wykorzystywany do celów transportowych już od wczesnego średniowiecza.

• Celem ustanowienia 2018 r. Rokiem Odry jest "potrzeba uświadomienia społeczeństwu szans rozwojowych związanych z położeniem woj. śląskiego nad Odrą i jej dopływami.

• Rząd zapowiada znaczne poprawienie warunków żeglugowych na Odrze.

W uzasadnieniu rezolucji sejmiku w tej sprawie wskazano, że celem jest m.in. uświadamianie społeczeństwu szans rozwojowych związanych z położeniem regionu nad Odrą, a także zwrócenie uwagi na trwające przygotowania ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej do realizacji szerokiego planu inwestycyjnego, który do 2030 r. ma Odrze "przywrócić funkcję transportową".

W rezolucji i uzasadnieniu radni podkreślili gospodarcze znaczenie rzeki dla regionu. Przypomnieli, że odcinek Górnej Odry był wykorzystywany do celów transportowych już od wczesnego średniowiecza. Wybudowane w XVII i XVIII w. kanały Odra-Sprewa i Odra-Hawela włączyły dorzecze Odry do systemu dróg wodnych Europy Zachodniej, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego Śląska.

"Równocześnie Odra stanowi dziedzictwo, które zachwyca pięknem przyrody i zabytków techniki infrastruktury wodnej. Na przestrzeni wieków Odra była granicą dzielącą zwaśnione plemiona, arterią ułatwiającą transport, ale także groźnym żywiołem budzącym lęk i szacunek. Dziś Odra przede wszystkim jest impulsem rozwoju i współpracy regionów nadodrzańskich, stając się symbolem przepływającej przez nie pozytywnej energii" - napisano w rezolucji.

Samorządowcy woj. śląskiego zaznaczyli, że perspektywy te od lat są dostrzegane przez samorządy różnego szczebla; natomiast województwa odrzańskie poświęcą rzece w 2018 r. "szczególną uwagę" (podobną uchwałę ws. "Roku Odry" przyjęto już w woj. dolnośląskim).

"Z aprobatą przyjmowane są takie działania strony rządowej, jak przystąpienie do porozumienia AGN (europejskie porozumienie o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym - PAP) czy zabieganie o włączenie Odry do sieci bazowej TEN-T. Z punktu widzenia woj. śląskiego szczególnie interesujące są ambitne plany inwestycji związanych z budową polskiego odcinka połączenia Dunaj-Odra-Łaba oraz Kanału Śląskiego. W ten sposób Odrzańska Droga Wodna stałaby się dostępna dla kolejnych regionów" - podkreślono w uchwale.

Jak zaznaczono głównym celem ustanowienia 2018 r. Rokiem Odry jest "potrzeba uświadomienia społeczeństwu szans rozwojowych związanych z położeniem woj. śląskiego nad Odrą i jej dopływami, m.in. zwrócenie uwagi mieszkańców na trwające przygotowania resortu żeglugi śródlądowej w Rządzie RP do realizacji szerokiego planu inwestycyjnego, który do 2030 r. ma przywrócić funkcję transportową rzece Odrze".

"Będzie to również sposobność do zapoczątkowania ściślejszej współpracy pomiędzy zainteresowanymi stronami, w szczególności nawiązania konstruktywnej dyskusji i wypracowania rozwiązań przyczyniających się do zrównoważonego rozwoju społeczności i regionów związanych z tą rzeką" - czytamy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.