PARTNER PORTALU
 • BGK

Województwo śląsko-małopolskie zamiast śląskiego?

 • PAP    12 czerwca 2015 - 19:48
Województwo śląsko-małopolskie zamiast śląskiego?

Stowarzyszenie Regionalne Beskidzki Dom stawia sobie za cel wzmacnianie więzi społecznych regionu obejmującego podgórskie i górskie tereny Beskidów (fot. pixabay)

To propozycja stowarzyszenia regionalnego Beskidzki Dom. Ich zdaniem po zmianie nazwy uszanowana zostanie różnorodność ziem, wchodzących w skład województwa.
"Ziemie małopolskie to istotny składnik województwa. Domagamy się równego traktowania dwóch głównych składników tożsamości wojewódzkiej. (...) Najbardziej wymownym wyrazem dobrej woli (...) byłaby zmiana herbu i niefortunnej nazwy województwa na śląsko-małopolskie" - podkreślili działacze Beskidzkiego Domu w liście otwartym do polityków PO, PSL i SLD, którzy w sejmiku województwa śląskiego tworzą koalicję rządzącą.

Historia Małopolski sięga Górnego Śląska

Działacze przypomnieli, że w granicach województwa śląskiego oprócz Górnego Śląska znajdują się ziemie historycznie należące do Małopolski: Zagłębie Dąbrowskie, ziemia częstochowska, Żywiecczyzna i wschodnia część obecnego miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego.

Wiceprezes Beskidzkiego Domu Grzegorz Wnętrzak przypomniał na piątkowej (12 czerwca) konferencji prasowej, podczas której przedstawiono list, że istnieją już w Polsce przykłady poszanowania różnych tradycji, jak nazwy województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Beskidzki Dom przeciwny koalicji PO-RAŚ

W swoim liście liderzy Beskidzkiego Domu wyrazili także niepokój zapowiedziami ewentualnego rozszerzenia koalicji w sejmiku o Ruch Autonomii Śląska. O takiej możliwości informowali działacze Ruchu oraz PO.

"W liście pytamy polityków koalicji, czy zdają sobie sprawę, że celem RAŚ jest m.in. sukcesywne separowanie Ślązaków od polskości poprzez odpowiednio prowadzoną politykę kulturową i edukacyjną?" - podkreślił szef stowarzyszenia Andrzej Nycz.

Jak oceniono w liście, koalicja z RAŚ byłaby szkodliwa dla "mieszkańców województwa wyrastających z innych (niż śląska) tradycji, jak również tych, którzy z tak propagowaną śląskością się nie identyfikują".

Najwięcej mandatów w sejmiku ma PO - 17, PiS ma ich 16, PSL - 5, RAŚ - 4, a SLD - 3.

Stowarzyszenie Regionalne Beskidzki Dom stawia sobie za cel wzmacnianie więzi społecznych regionu obejmującego podgórskie i górskie tereny Beskidów. Jego członkowie mieszkają w powiatach, których ziemie należały niegdyś do zlikwidowanego województwa bielskiego: bielskim, żywieckim, cieszyńskim, a także suskim, oświęcimskim i wadowickim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (7)

 • Zniesmaczona, 2015-06-18 08:43:59

  Po prostu dramat! Pomysł idiotyczny. Idąc dalej przyłączmy też dolnośląskie, bo ma w nazwie śląskie. (taki żarcik). Beskidzki Domie....wiesz że władze dwóch województw mogą współdziałać ze sobą niekoniecznie łącząc się w jedno województwo? Mogą też kultywować tradycje nie będąc jednym województwem? ...A po trzecie: proponuję zapoznać się z wynikami spisu ludności i ile osób zadeklarowało bycie "ślązakiem" więc negowanie działań RAŚ jest dyskryminacją Ślązaków.  rozwiń
 • Stowarzyszenie Beskidzki , 2015-06-15 11:43:15

  Do Kris 54: wręcz przeciwnie. Działamy na rzecz upodmiotowienia obu głównych składników województwa tj. śląskiego i małopolskiego. Zapraszamy do śledzenia naszych działań na profilu FB facebook.com/beskidzkidom
 • Stowarzyszenie Beskidzki , 2015-06-15 11:39:46

  Do Humberto: nigdzie nie wspominamy o odtworzeniu woj.bielskiego. Współtworzymy, geograficznie, historycznie i kulturowo, Ślązacy i Małopolanie województwo śląskie, które swoją nazwą upodmiotowia jedynie jedną część województwa i jedną z dwóch głównych grup je współtworzących. Domagamy się zmiany... tego stanu rzeczy.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: