PARTNER PORTALU
  • BGK

Wolą ścieżkę od pomnika

  • JL    22 czerwca 2010 - 13:12
Wolą ścieżkę od pomnika

Po dwóch latach starań urzędnikom warszawskiej dzielnicy Ochota wreszcie udało się zbudować ścieżkę upamiętniającą poranne spacery Ryszarda Kapuścińskiego.
Urzędników zainspirował znaleziony w archiwum pisarza po jego śmierci „Spacer poranny”. Reporter opisał w nim dzielnicę, z którą był związany od 1949 r. Esej powstał prawdopodobnie w maju 1996 r. Opowiada o najważniejszych miejscach odwiedzanych przez autora podczas codziennych porannych spacerów.

Upamiętniająca je ścieżka liczy 3,5 km i ma 14 przystanków. Zaczyna się na rogu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości, a potem prowadzi w kierunku domku fińskiego przy ul. Leszowej, w którym Ryszard Kapuściński mieszkał przez dziewięć lat. Spacer śladami mistrza kończy się w Bibliotece Narodowej.

Podstępnice schodów budynku ozdobiono zapisanymi w różnych językach świata i w oryginalnym alfabecie danego kraju tytułami książek bohatera szlaku. Wzdłuż całej wijącej się przez zakamarki Ochoty dróżki stoją słupy świetlne. Są na nich informacje o podróżach reportera i jego fotografie. Po bokach trasy umieszczono cytaty z jego książek. Wszystkie postumenty wykonano ze szkła, białego betonu i metalu. Wejście do parku na Polu Mokotowskim urozmaicają mapki trasy, także w wersji dla niewidomych.

Uroczyste otwarcie odbędzie się w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej w czwartek, 24 czerwca, o 14.00.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.