• PARTNERZY PORTALU

Wolą ścieżkę od pomnika

Po dwóch latach starań urzędnikom warszawskiej dzielnicy Ochota wreszcie udało się zbudować ścieżkę upamiętniającą poranne spacery Ryszarda Kapuścińskiego.
Wolą ścieżkę od pomnika

Urzędników zainspirował znaleziony w archiwum pisarza po jego śmierci „Spacer poranny”. Reporter opisał w nim dzielnicę, z którą był związany od 1949 r. Esej powstał prawdopodobnie w maju 1996 r. Opowiada o najważniejszych miejscach odwiedzanych przez autora podczas codziennych porannych spacerów.

Upamiętniająca je ścieżka liczy 3,5 km i ma 14 przystanków. Zaczyna się na rogu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości, a potem prowadzi w kierunku domku fińskiego przy ul. Leszowej, w którym Ryszard Kapuściński mieszkał przez dziewięć lat. Spacer śladami mistrza kończy się w Bibliotece Narodowej.

Podstępnice schodów budynku ozdobiono zapisanymi w różnych językach świata i w oryginalnym alfabecie danego kraju tytułami książek bohatera szlaku. Wzdłuż całej wijącej się przez zakamarki Ochoty dróżki stoją słupy świetlne. Są na nich informacje o podróżach reportera i jego fotografie. Po bokach trasy umieszczono cytaty z jego książek. Wszystkie postumenty wykonano ze szkła, białego betonu i metalu. Wejście do parku na Polu Mokotowskim urozmaicają mapki trasy, także w wersji dla niewidomych.

Uroczyste otwarcie odbędzie się w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej w czwartek, 24 czerwca, o 14.00.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE