PARTNER PORTALU
  • BGK

Wolne Miasto Gdańsk upamiętnione

  • PAP    1 czerwca 2010 - 17:00
Wolne Miasto Gdańsk upamiętnione

Dwie tablice pamiątkowe związane z czasami Wolnego Miasta odsłonięto 1 czerwca w Gdańsku. Tablice wiszą na gmachu komendy miejskiej policji, w którym przed 1939 r. mieścił się Komisariat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.
Napis na pierwszej przypomina o historii obiektu, na którym zawisła. Można się z niego dowiedzieć, że w latach 1921-1939 w obiekcie mieścił się Komisariat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku oraz że w czasie niemieckiej okupacji gmach był siedzibą gestapo, stając się miejscem męczeństwa i śmierci wielu więzionych tu Polaków i żołnierzy ruchu oporu.

Druga tablica jest repliką kamiennej płyty, którą umieszczono tutaj 1 czerwca 1935 r., aby upamiętnić 15 rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do morza. Oryginał zniszczyli Niemcy we wrześniu 1939 r.

Napis na tej tablicy brzmi: „W roku żałoby po zgonie wodza narodu Józefa Piłsudskiego, z którego rozkazu bandera polska pojawiła się po długiej przerwie na Bałtyku, dla upamiętnienia 15. rocznicy odzyskania przez Polskę wolnego dostępu do morza, VI walny zjazd delegatów Ligi Morskiej i Kolonialnej obradujący u ujścia Wisły, tablicę tę wmurował. Działo się w dniu 1 czerwca 1935 roku, gdy prezydentem Rzplitej był prof. dr Ignacy Mościcki, prezesem Rady Ministrów – płk Walery Sławek, a komisarzem generalnym RP w Wolnym Mieście Gdańsku – min. Kazimierz Papee”.

Instalacja tablic była inicjatywą społecznego komitetu. Ich odsłonięcie poprzedziła msza św. w pobliskim kościele Chrystusa Króla, po której uczestnicy przeszli ulicami Gdańska pod komendę policji. Po uroczystości odsłonięcia, w Ratuszu Nowym odbyła się sesja popularnonaukowa „Karty z dziejów polskiej obecności w Gdańsku (do 1945 r.)”.

Wolne Miasto Gdańsk było autonomicznym miastem państwem pod ochroną Ligi Narodów. Istniało w latach 1920-1939. Mieszkało w nim ponad 400 tys. ludzi. Liczebnie przeważała ludność niemiecka. Miało własną konstytucję oraz parlament i senat. Interesy Polski reprezentował w nim Komisarz Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.