PARTNER PORTALU
  • BGK

Wolontariat nie tylko dla potrzebujących. To szansa także dla miast

  • PAP/AH    28 listopada 2017 - 18:07
Wolontariat nie tylko dla potrzebujących. To szansa także dla miast
Fot. Shutterstock

Wolontariat nie zawsze oznacza działalność na rzecz człowieka; można też zaangażować się na rzecz miasta, co dla przyjezdnych jest szansą na oswojenie się z nim
 

• Wolontariat kojarzy się z niesieniem pomocy chorym i potrzebującym.

• Jednak tego typu działalność może mieć także inny wymiar, miejski.

Jak przekonywali we wtorek (28 listopada) uczestnicy konferencji poświęconej lokalnemu wolontariatowi, wolontariat "ma wiele twarzy" i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Prezes stowarzyszenia "Centrum Wolontariatu" w Warszawie Dariusz Pietrowski podkreślił, że wolontariat to także działalność na rzecz miasta, np. w domach kultury, teatrach, parkach czy schroniskach dla zwierząt.

- Warto pokazywać całe spektrum, przeróżne miejsca, inicjatywy, bo to daje szanse do włączenia się nieśmiałym, doświadczonym, niedoświadczonym, młodszym, starszym, każdy może znaleźć coś dla siebie - podkreślił Pietrowski.

Zaznaczył, że dla dobra podejmowanych inicjatyw istotna jest współpraca organizacji pozarządowych z samorządami.

- To musi być mądre wsparcie, mądra współpraca, nie zawłaszczanie, nie monopolizowanie wolontariatu , ale tworzenie partnerskich relacji, by czerpać z siebie nawzajem i tworzyć kompletną ofertę pomocy dla potrzebujących - powiedział.

Zdaniem prezesa fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" Kuby Wygnańskiego, wolontariat może być też jednym ze sposobów na "zaprzyjaźnienie się z miastem".

- Warszawa to miasto duże, kosmopolityczne, przyciąga ludzi i oni różnie się tutaj czują. Wydaje mi się, że jeden ze sposobów na zaprzyjaźnienia się z tym miastem, bycia jego obywatelem, jest włączanie się w różnego rodzaju inicjatywy miejskie - powiedział.

- To jest pomoc sąsiedzka, wolontariat w parafii, ale też zaangażowanie w wielkie wydarzenia, takie jak Światowe Dni Młodzieży czy EURO 2012, by być wizytówką tego miasta - wymienił Wygnański.

Jak przypomniała Marta Dermańska ze stołecznego ratusza, miasto zainicjowało w 2016 r. w projekt "Ochotnicy warszawscy", aby wesprzeć lokalnych wolontariuszy, a także zwiększyć świadomość i zachęcić mieszkańców do społecznego zaangażowania. Uruchomiono portal ochotnicy.waw.pl, na którym przydatne informacje mogą znaleźć zarówno organizatorzy wolontariatu, jak i ci, którzy chcieliby się zaangażować. Projekt, który jest rozpisany na lata 2016-2020, zakłada również szkolenia kandydatów na wolontariuszy oraz pomoc organizacjom pozarządowym w przygotowaniu oferty wolontariatu.

"Wolontariat w mieście" to odbywająca się w Warszawie dwudniowa ogólnopolska konferencja nt. wsparcia rozwoju wolontariatu przez samorząd lokalny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.