PARTNER PORTALU
  • BGK

Wraca idea Panteonu Narodowego w Krakowie

  • PAP    27 stycznia 2010 - 21:29

W Krakowie trwają działania w sprawie utworzenia Panteonu Narodowego przy kościele świętych Piotra i Pawła. Inicjatorzy utworzenia Panteonu podpisali list intencyjny, w którym wyrażają poparcie dla idei jego budowy, zapoznali się także z postępami prac - poinformował w środę Marek Wasiak z Fundacji Panteon Narodowy na Skałce.
List intencyjny podpisano podczas spotkania, do którego doszło we wtorek w Polskiej Akademii Umiejętności. W spotkaniu uczestniczyli kard. Stanisław Dziwisz i wiceprezydent Krakowa Kazimierz Bujakowski oraz przedstawiciele Polskiej Akademii Umiejętności, wyższych uczelni Krakowa, samorządu i instytucji kultury.

W liście uczestnicy spotkania wyrażają wdzięczność inicjatorom utworzenia Grobu Zasłużonych na Skałce i uznają tę "XIX-wieczną ideę powstania Panteonu Narodowego jako naturalne dopełnienie nekropolii królewskiej na Wawelu". Jednocześnie - jak piszą - "czują się zobowiązani dziś, gdy wypełniły się miejsca w Skałecznej Krypcie, by podjąć historyczną powinność i społeczne zobowiązanie do kontynuacji tego szczególnego miejsca spoczynku Wielkich Polaków".

- W przededniu 130. rocznicy otwarcia na Skałce Grobu Zasłużonych zobowiązujemy się podjąć wszelkie kroki dla zachowania w Krakowie tego szczególnego miejsca narodowej pamięci i dumy oraz dołożyć należytych starań, by tak jak Skałka jest dopełnieniem nekropoli królewskiej, tak Panteon Narodowy w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła był naturalną kontynuacją idei Grobu Zasłużonych - napisali uczestnicy spotkania.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki badań georadarem oraz inwentaryzacji architektonicznej, przeprowadzonej w kościele, kryptach i otoczeniu przez pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych AMC w Krakowie. Przedstawiony został również, powstały z inicjatywy Politechniki Krakowskiej we współpracy z biurem projektowym IPG Sp. z o.o., obraz przestrzennych możliwości wokół i pod kościołem św. Piotra i Pawła dla powstania Panteonu Narodowego.

Jak informuje Marek Wasiak, prace te to wynik deklaracji złożonych podczas wcześniejszego spotkania władz UJ, AGH i Politechniki Krakowskiej, dotyczących wsparcia rzeczowego i merytorycznego dla budowy Panteonu Narodowego w Krakowie. "Łączna wartość już wykonanych lub będących w trakcie realizacji prac, w tym również badań mikrobiologicznych realizowanych przez Uniwersytet Jagielloński, to kilkaset tysięcy złotych" - podaje Wasiak.

Według koncepcji organizatorów, pierwsza część Panteonu powstałaby z połączonych krypt pod głównym ołtarzem i prezbiterium i mogłaby zostać otwarta 27 września 2012 roku, w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi SJ, spoczywającego w jednej z krypt. Część druga mogłaby zostać zbudowana w miejscu wirydarza, tj. na terenie między kościołem a murem granicznym z Plantami.

W przyszłości możliwe jest również połączenie pozostałych niezagospodarowanych krypt (w sumie jest ich pod kościołem około 20) i włączenie ich do Panteonu.

- Ciężar organizacji tego przedsięwzięcia, powstałego z inicjatywy prof. Franciszka Ziejki po wycofaniu się z rozbudowy na Skałce OO. Paulinów, wzięły na siebie: Polska Akademia Umiejętności, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska oraz Archidiecezja Krakowska razem z parafią Wszystkich Świętych - poinformował Marek Wasiak.

- Zaprezentowane plany spotkały się z szerokim poparciem uczestników, którego wyrazem jest podpisany przez nich list intencyjny - dodał Wasiak.

Początkowo planowano, że Panteon Narodowy zostanie utworzony poprzez rozbudowę krypty zasłużonych w kościele oo. paulinów na Skałce. Z inicjatywy tej jednak paulini wycofali się. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: