PARTNER PORTALU
 • BGK

Wróci mały ruch graniczny z Rosją? MSWiA ma inne zdanie niż MSZ

 • raf    23 września 2016 - 23:09
Wróci mały ruch graniczny z Rosją? MSWiA ma inne zdanie niż MSZ

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski, podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, poinformował, że wkrótce mały ruch graniczny z Rosją może zostać odwieszony. Resort MSWiA jednak ma inne zdanie na ten temat. Twierdzi że „nie ustała podstawowa przyczyna zawieszenia małego ruchu granicznego”.
- Posiadane przez nas informacje jednoznacznie wskazują, że nie ustała podstawowa przyczyna zawieszenia małego ruchu granicznego. Podstawową przyczyną decyzji o nieprzywróceniu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim były kwestie bezpieczeństwa – informuje biuro prasowe MSWiA. 

Mały ruch graniczny zawieszony został z początkiem lipca, na czas trwania szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Po miesiącu kontrole na przejściach zostały zniesione, ale tylko na granicy z Ukrainą. Na przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim sytuacja pozostała bez zmian - aby przekroczyć granicę z Federacją Rosyjską potrzebna jest wiza.

Do czasu zawieszenia umowy mały ruch graniczny między Polską i Rosją był możliwy od lipca 2012 r. i obejmował cały obwód kaliningradzki oraz część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ułatwiał mieszkańcom tych terenów regularne przekraczanie wspólnej granicy. Rosjanie przyjeżdżali do Polski na zakupy (spożywcze, po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrywali się w Rosji w tańsze paliwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • alex, 2016-10-27 15:43:48

  Nie należy ponownie otwierać małego ruchu granicznego z Rosją ,z uwagi na skomplikowaną sytuację w Kaliningradzie.
 • prawica, 2016-09-24 18:32:51

  Do życie!: Masz racje za obecnej złodziejskiej władzy PiS gdzie, Konstytucja jest niczym rolka papieru toaletowego oczywiste jest iż stracili mandat jaki otrzymali w wyborach parlamentarnych 2015roku! Celem uporządkowania Państwa przed dalszą destabilizacją,zapowiadanymi kolejnymi zamachami na trójp...odział władzy Konstytucyjnej powinno interweniować Wojsko Polskie odsuwając bandytów od władzy (chyba że już w kiblu recytują apel smoleńskich psychopatów , wtedy biada tobie Polaku).  rozwiń
 • prawica, 2016-09-24 16:58:21

  Do życie!: Masz racje za obecnej złodziejskiej władzy PiS gdzie, Konstytucja jest niczym rolka papieru toaletowego oczywiste jest iż stracili mandat jaki otrzymali w wyborach parlamentarnych 2015roku! Celem uporządkowania Państwa przed dalszą destabilizacją,zapowiadanymi kolejnymi zamachami na trójp...odział władzy Konstytucyjnej powinno interweniować Wojsko Polskie odsuwając bandytów od władzy (chyba że już w kiblu recytują apel smoleńskich psychopatów , wtedy bada tobie Polaku).  rozwiń