PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław będzie świętował objęcie tytułu ESK 2016

  • PAP    9 maja 2012 - 15:46
Wrocław będzie świętował objęcie tytułu ESK 2016

Koncert na wrocławskim Rynku oraz kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych projektu "Via Cultura" odbędzie się w piątek w stolicy Dolnego Śląska w ramach świętowania przez miasto oficjalnego objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r.
Jak poinformował w środę na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (zabierz głos/oceń prezydenta), w czwartek w Brukseli odbędzie się posiedzenia 27 ministrów kultury państw Unii Europejskiej, którzy przegłosują nadanie tytułu ESK 2016 Wrocławiowi oraz hiszpańskiemu San Sebastian.

Czytaj też: Ostatnie starcie o tytuł ESK 2016

- To ostatni formalny krok, po którym Wrocław i San Sebastian oficjalnie otrzymają tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. - powiedział prezydent, który wybiera się w czwartek do Brukseli.

Z okazji oficjalnego przyznania tytułu w piątek wieczorem na wrocławskim Rynku odbędzie się koncert zespołów związanych ze stolicą Dolnego Śląska. Wystąpią m.in. Urszula Dudziak, Natalia Lubrano, L.U.C oraz Habakuk.

Na ten dzień zaplanowano również kilkadziesiąt mikrowydarzeń kulturalnych, które odbędą się w ramach projektu "Via Cultura". Przedsięwzięcie przygotowane przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 przewiduje organizację wystaw, projekcji filmowych, wykładów oraz spotkań. W ramach przedsięwzięcia bezpłatnie będzie można zwiedzać niektóre z wrocławskich placówek muzealnych i galerii.

W cykl imprez związanych z oficjalnym objęciem przez Wrocław tytułu ESK 2016 wpisuje się również rozpoczynający się w sobotę I Międzynarodowy Festiwal Historyczny "Wiek XX. Anamneses". Problematyka pierwszej edycji będzie poświęcona "skrwawionym ziemiom", czyli mordom w Europie Wschodniej w latach 1933-1945.

Festiwal mam stworzyć przestrzeń dla wspólnej debaty historyków, pisarzy, filmowców i artystów, których twórczość nawiązuje do zagadnień związanych z ważnymi momentami XX-wiecznej historii Europy. W ramach imprezy odbędą się debaty m.in. o "Milczeniu Zachodu? Między obojętnością a solidarnością" oraz "Wiary prześladowanych", filmy historyczne - "Kogo kręci kino?" i "W cieniu swastyki i czerwonej gwiazdy", warsztaty, spotkania, koncerty i spektakle.

Organizatorzy imprezy - wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" oraz miasto Wrocław - zapowiadają udział w spotkaniach m.in. amerykańskiego historyka Timothy Snydera, Jana Ołdakowskiego, Agnieszki Holland oraz ks. Jerzego Myszora.

Wrocław w 2016 r. obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.