PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury

  • PAP/jm    17 grudnia 2016 - 20:42
Wrocław: Ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. (fot. Twitter)

• W sobotę (17 grudnia) we Wrocławiu odbyła się ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury.
• Głównym wydarzeniem sobotniej ceremonii był pokaz spektaklu „Niebo” w Hali Stulecia.
• W ceremonii wziął udział również Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Na uroczystości zamknięcia programu Europejskiej Stolicy Kultury obecny był przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Podkreślił on, że czuje się szczególnie zobowiązany, aby wspierać Polskę w Europie, ale też Europę w Polsce.

- Jestem głęboko przekonany, że dziś rozmowa o europejskiej kulturze i naszym, polskim w niej zakorzenieniem ma szczególny sens, bo tak naprawdę jest to rozmowa o naszym zbiorowym być albo nie być we współczesnym świecie - mówił.

Podczas ceremonii zamknięcia ESK podano, że w 2016 r. we Wrocławiu zorganizowano ponad 2 tys. wydarzeń artystycznych ze wszystkich dziedzin sztuki. Według szacunkowych danych wzięło w nich udział około 5,2 mln ludzi. Dutkiewicz w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że udało się osiągnąć wzrost uczestnictwa wrocławian w kulturze, a w 2016 r., według szacunków, stolicę Dolnego Śląska odwiedziło ponad 5 mln turystów. To o dwa miliony więcej niż w 2015 r.

Wśród największych wydarzeń zorganizowanych w ciągu roku w ramach ESK znalazło się m.in. wręczenie we Wrocławiu Europejskich Nagród Filmowych czy organizacja Olimpiady Teatralnej. Wrocław zdobył też tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO, który będzie pełnił do kwietnia 2017 r. We Wrocławiu odbyły się równie koncerty Davida Gilmoura oraz Enio Morricone.

W ramach trwającego weekendu zamknięcia ESK zorganizowano ponad 100 wydarzeń artystycznych. W niedzielę (18 grudnia) w Hali Stulecie odbędzie się jeszcze m.in. "Słuchowisko".

Będzie to czytanie utworów Sławomira Mrożka przez aktorów - Małgorzatę Foremniak, Arkadiusza Jakubika oraz Roberta Więckiewicza. "Będą to czytania z aktywnym udziałem publiczności, która weźmie na siebie rolę komentatora tych tekstów w mrożkowskim duchu" - powiedział Ireneusz Grin, kurator ESK ds. literatury.

Wrocław pełni tytuł ESK 2016 wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej). W 2017 r. tytuł ten będą pełnić duńskie Aarhus oraz cypryjski Pafos.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.