PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, diagnoza społeczna: Mieszkańcy mało zaangażowani

  • MN    29 kwietnia 2016 - 12:49
Wrocław, diagnoza społeczna: Mieszkańcy mało zaangażowani
We Wrocławiu tylko 3 proc. badanych powiedziało, że należy do jakichś organizacji. Połowa badanych zadeklarowała, że nie podejmować żadnych działań społecznych (fot. wikipedia.org)

• Zespół socjologów z Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadził diagnozę społeczną we Wrocławiu.
• Badania przeprowadzono na grupie dwóch tysięcy wrocławian między 15. a 80. rokiem życia.
• Ponad połowa badanych zadeklarowała, że nic nie jest w stanie ich skłonić do podejmowania jakichkolwiek działań społecznych.
Wrocławską Diagnozę Społeczną przeprowadzono pod kierunkiem prof. Stanisława Kłopota z Uniwersytetu Wrocławskiego. Grupę dwóch tysięcy wrocławian pytano m.in. o gospodarstwo domowe, rodzinę oraz miasto.

Tylko 3 proc. badanych powiedziało, że należy do jakichś organizacji. Zwykle są to członkowie rad osiedla czy rad parafialnych, którzy mocno angażują się w życie miasta. Pozostałe formy aktywności nie przekroczyły jednego procenta. Natomiast ponad połowa badanych założyła, że nic nie jest w stanie ich skłonić do podejmowania jakichkolwiek działań społecznych.

Czytaj też: Wrocław: Szykuje się współpraca z Amerykanami

Zespół socjologów próbuje wyjaśnić przyczyny tak nikłego zaangażowania wrocławian w życie miasta. Jako teoretyczne przyczyny wskazuje się słabe zaangażowanie władz, które nie wciągają mieszkańców w dodatkową aktywność, brak lokalnych liderów albo brak współodpowiedzialności za miejsce, w którym się mieszka.

Dr hab. Katarzyna Kajdanek z Instytutu Socjologii UWr stawia sprawę jasno: - Jestem daleko od oskarżania kogokolwiek o zbyt małe zaangażowanie, bo uważam, że to wynika z braku czasu oraz skromnych budżetów – komentuje na oficjalnej stronie miasta dr Kajdanek.

Czytaj też: Wrocław: absolutorium dla prezydenta Dutkiewicza

Wynik diagnozy społecznej mówi jasno, że mieszkańcom Wrocławia do życia wystarcza dom, praca i odrobina czasu wolnego, a zaangażowanie w życie miasta ich nie interesuje, bo nic z tego nie wynika dla nich samych.

Badania w ramach Wrocławskiej Diagnozy Społecznej przeprowadzono wiosną 2014 roku. Miasto cyklicznie prezentuje najciekawsze wyniki badań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes1, 2016-05-02 14:19:38

    kMIOTY Z RÓŻNYCH STRON pOLSKI ZASIEDLILI TO PIĘKNE PONIEMIECKIE MIASTO! DO DZISIAJ NIE MA DOBREGO GOSPODARZA CHYBA, ŻE UWAŻAĆ DUDIEGO ZA MISTRZA W ZABUDOWYWANIU STAREGO MIASTA GALERIAMI HANDLOWYMI DLA SŁOIKÓW I LEMINGÓW