PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław gotowy do walki

  • PAP    28 kwietnia 2011 - 15:47
Wrocław gotowy do walki

Wrocław przedstawił swą aplikację, którą złoży w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
17 wydarzeń wiodących oraz 150 projektów zaproponowanych przez instytucje kultury, artystów oraz organizacje pozarządowe - tak w skrócie wygląda ostateczna wersja aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Ostateczna wersja aplikacji została rozszerzona przede wszystkim o projekty zgłaszane przez instytucje kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska, organizacje pozarządowe oraz artystów. Łącznie zgłoszono ponad 600 projektów kulturalnych.

Jak wyjaśnił w czwartek na konferencji prasowej kierujący instytucją Wrocław 2016 prof. Adam Chmielewski, w aplikacji znalazło się jednak tylko 150 z nich. - Na cele aplikacji mogliśmy wybrać tylko po 30 projektów do każdego z pięciu wątków tematycznych - zaznaczył prof. Chmielewski.

Czytaj też: Gdynia poparła starania Gdańska o Europejską Stolicę Kultury 2016

Szef instytucji Wrocław 2016 tłumaczył, że działania artystyczne zawarte w tych projektach oscylują wokół kilku wątków tematycznych. - Cześć z nich ma charakter społeczny. Ich celem jest otwieranie poprzez kulturę przestrzeni miasta dla jego mieszkańców - mówił. Inną kategorię stanowią projekty, które upiększają przestrzeń miasta poprzez umieszczanie w niej obiektów artystycznych. Jeszcze inne skupiają się na renowacji i budowie nowych instytucji kultury oraz na działaniach proekologicznych.

Wśród wydarzeń wiodących, które zaproponowała instytucja Wrocław 2016 po konsultacjach z innymi instytucjami kultury w mieście i regionie, znalazły się m.in. II Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. W 1948 r. w stolicy Dolnego Śląska odbył się I Światowy Kongres Intelektualistów, w którym uczestniczył m.in. Pablo Picasso.

Zaplanowano również wystawę dzieł Pabla Picassa, otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej oraz pięciomiesięczną Olimpiadę Teatralną, która miałby się odbyć we Wrocławiu i w innych miastach Dolnego Śląska.

Czytaj też: Lublin wyda 49 mln zł na ESK

Na czwartkowej konferencji prasowej koszt organizacji wydarzeń w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. we Wrocławiu oszacowano na ponad 310 mln zł.

Do ostatniego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. zakwalifikowało się pięć polskich miast: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław (oceń prezydenta). Tytuł przypadnie jednemu z nich i jednemu miastu w Hiszpanii.

Do maja kandydaci do tytułu mają czas na przygotowanie dokumentu aplikacyjnego, na podstawie którego w czerwcu zostanie wyłoniony zwycięzca. Wtedy minister kultury, organizator konkursu, nominuje jedno miasto do tytułu i przekaże swoją decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, podejmie Rada UE w drugim kwartale 2012 roku.

Główną część dokumentu aplikacyjnego powinien stanowić program artystyczny, który zdobywca tytułu zrealizuje w latach 2012-2015 i w 2016 roku.

Obok programu artystycznego na najbliższe lata, w dokumencie aplikacyjnym znajdą się informacje dotyczące infrastruktury kulturalnej, transportowej, turystycznej oraz planowanych w kandydującym do tytuł mieście inwestycji.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 roku podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są co roku dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowoprzyjętych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.