PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, Lato z historią. IPN przygotował cykl wydarzeń

  • PAP/MN    16 lipca 2016 - 09:45
Wrocław, Lato z historią. IPN przygotował cykl wydarzeń

Rynek we Wrocławiu (fot. wikipedia.org)

• Wystawy na temat komunizmu, projekcje filmów, spotkania z byłymi opozycjonistami, prelekcje i dyskusje oraz gry terenowe i rysowanie komiksów historycznych
• To niektóre elementy rozpoczynającego się w sobotę (16 lipca) „Lata z historią” przygotowanego przez IPN we Wrocławiu.
Jak podkreśliła rzecznik wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Katarzyna Maziej-Choińska, w trwającej od soboty do połowy sierpnia akcji "Lato z historią" zaplanowano kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń.

"Organizujemy je we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu i w okolicy, bo naszym celem jest zainteresowanie historią zarówno wrocławian, jak i licznie odwiedzających kompleks Hali Stulecia turystów. W każdy weekend będą nowe atrakcje" - powiedziała rzecznik.

W sobotę na początek akcji zaplanowano otwarcie wystawy pt. "Komunizm - La Belle Epoque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego".

"Lata 70. XX w. w Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce, Rumunii, na Węgrzech to czas triumfu tzw. realnego socjalizmu. Władza komunistyczna już ustabilizowała swoją pozycję i kupowała społeczne poparcie za cenę poprawy warunków życia. Niepokornych kontrolowała tajna policja polityczna, czyli bezpieka. W dorosłość wchodziły pierwsze pokolenia od narodzin wychowane w komunistycznej dyktaturze. Ludzie ci w większości nie znali życia w innym świecie" - napisano w katalogu wystawy, która będzie trwała do 14 sierpnia.

Czytaj też: Wystawa plenerowa w Częstochowie na rocznicę chrztu Polski

Kolejnym sobotnim punktem będzie występ kabaretu Elita w programie pt. "Niepiękna epoka, czyli dekada lat 70. w PRL - opowiada kabaret Elita".

W programie "Lata z historią" znalazły się też m.in. projekcje filmów fabularnych, kiermasz książek i prezentacje publikacji IPN oraz spotkania z byłymi opozycjonistami np. twórcą Solidarności Walczącej Kornelem Morawieckim, wykłady historyczne oraz dyskusje.

Rzecznik podkreśliła, że w ramach akcji zaplanowano również wydarzenia, które są adresowane do młodzieży. "Będzie spotkanie z autorem najpopularniejszych gier IPN - Karolem Madajem oraz pokazy gier planszowych. Będziemy prezentować komiksy wydane przez Instytut Pamięci Narodowej, a także zapraszamy na warsztaty z rysownikiem komiksów, który pokaże, jak takie publikacje powstają" - dodała Maziej-Choińska.

Harcerze będą również organizowali gry terenowe i warsztaty historyczne pod wspólnym tytułem "Historia i zabawa. To się nie wyklucza". Najmłodsi będą mogli wziąć udział m.in. w grze terenowej pt. "Szlakiem Wojtka" - opowiadającej historię niedźwiedzia Wojtka, który przeszedł szlak bojowy z Armią gen. Władysława Andersa podczas II wojny światowej.

"Lato z historią" jest częścią obchodów sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.