PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław ma pomnik Mickiewicza. Kropka w kropkę jak w Krakowie

  • aw/PAP    4 listopada 2016 - 15:46
Wrocław ma pomnik Mickiewicza. Kropka w kropkę jak w Krakowie
Krakowski Mickiewicz na wrocławskim Rynku (fot.Tomasz Walków/wroclaw.pl)

• Replikę pomnika Adama Mickiewicza z krakowskiego Rynku postawiono na Rynku we Wrocławiu.
• To początek akcji "Artyści na cokoły", która ma zwrócić uwagę na wartość i rolę sztuki wysokiej, organizowanej przez krakowski Teatr Groteska.
"Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na wartość sztuki wysokiej w życiu każdego człowieka, bo wydaje się, że w ostatnich latach znaczenie wielkich artystów w kształtowaniu poziomu cywilizacyjnego jest coraz bardziej wypierane ze świadomości społecznej" - powiedział dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek podczas odsłonięcia pomnika we Wrocławiu.

Dodał, że Wrocław został wybrany na inaugurację akcji - happeningu "Artyści na cokoły" nieprzypadkowo - To miasto w 2016 r. sprawuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że widok pomnika Adama Mickiewicza w sąsiedztwie Muzeum Pana Tadeusza, które również znajduje się w Rynku, budzi szczególną radość.

"Widok pomnika wieszcza w pobliżu w muzeum, w którym jest najcenniejszy rękopis jego twórczości wywołuje prawdziwe poczucie szczęścia" - powiedział Dutkiewicz.

Dyrektor Weltschek poinformował, że wykonana ze styropianu replika pomnika, po dwóch dniach pobytu we Wrocławiu ruszy w objazd po Polsce. Najpierw zawita do Katowic oraz Warszawy.

"W przyszłości stworzymy rotacyjną galerię pomników artystów polskich, dlatego chcemy by Polacy mogli głosować do końca tego roku na swoje propozycje, kto w tej galerii powinien się znaleźć" - powiedział Weltschek.

Głosować można poprzez stronę internetową Festiwalu Teatru Formy "Materia Prima", który organizuje Teatr Groteska w lutym przyszłego roku w Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Barteq, 2016-11-06 16:50:48

    Byłem, widziałem - pomnik rewelacyjnie zrobiony, postaci na nim wyglądają tak samo jak te na oryginalnym krakowskim cokole. Podziw dla jego twórców i dla Teatru Groteska za tak oryginalny sposób promocji festiwalu teatralnego. Oby jak najwięcej ludzi się nim zainteresowało :)
  • qq, 2016-11-05 14:08:34

    Wrocław ma pomnika. Język polska trudna jest.