PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: od początku roku ponad dwa miliony osób wzięło udział w imprezach ESK

  • PAP/MIW    18 lipca 2016 - 12:51
Wrocław: od początku roku ponad dwa miliony osób wzięło udział w imprezach ESK
Za sprawą wydarzeń związanych z ESK Wrocław odwiedziło mnóstwo gości. (fot. : pixabay.com)

• Już ponad dwa miliony osób uczestniczyło w wydarzeniach zorganizowanych w ramach sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
• W sumie w pierwszym półroczu odbyło się 650 różnych imprez kulturalnych.
• Największą frekwencją cieszyły duże plenerowe widowiska m.in. performance "Flow", "Przebudzenie" czy operowe przedstawienie "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show".
Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor biura ESK we Wrocławiu Krzysztof Maj, największą frekwencją cieszyły duże plenerowe widowiska m.in. performance "Flow", "Przebudzenie" czy operowe przedstawienie "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show".

- Warte podkreślenia jest, że o ESK we Wrocławiu było w tym okresie ponad 18 tys. medialnych publikacji, w tym prawie 3,5 tys. - w zagranicznych mediach. Obliczono, że dzięki tym publikacjom przez te pół roku ekwiwalent reklamowy wyniósł około 70 mln zł. To dwa razy więcej niż wydają rocznie wszystkie polskie duże miasta na promocję - powiedział Maj.

Jak podano, w widowisku "Flow" uczestniczyło 140 tys. osób, a uliczny performance "Przebudzenie" miał 120 tys. uczestników. Opera "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" wystawiona na stadionie miejskim miała 25 tys. widzów, natomiast koncertu Davida Gilmoura wysłuchało ponad 20 tys. osób.

Wrocław, ESK 2016: Ruszył program "Kultura małych i średnich miast" - czytaj więcej

W sumie w I półroczu ESK doszło do 650 różnorodnych wydarzeń, w których odnotowano ponad 2,1 mln uczestników. Dużą frekwencję zanotowano również na mniej masowych imprezach np. 11 tys. osób odwiedziło architektoniczną wystawę "Droga ku nowoczesności. Osiedle Werkbundu 1927-32", a 10 tys. odwiedzających miała wystawa "Przegląd Sztuki Survival'2016".

- Idziemy na absolutny rekord, ponieważ w pierwszym półroczu tego roku zanotowaliśmy aż o 35 proc. więcej zwiedzających stałe wystawy Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Nie mam wątpliwości, że to efekt ESK - powiedział dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski.

Jak podkreślił socjolog Jacek Pluta, który przeanalizował ankiety wykonywane na potrzeby badań uczestnictwa w ESK, ponad 50 proc. uczestników to osoby młode - do 35 roku życia. Kolejne 20 proc. uczestników to osoby do 45 roku życia.

- Uczestnicy w swoich opiniach bardzo często podkreślają, że mieli okazję wziąć udział w czymś wyjątkowym, co nie byłoby możliwe bez ESK. W ocenie działa tzw. zasada dobrej marki wydarzenia - powiedział socjolog.

Dodał, że jedynie 9 proc. ankietowanych nie zetknęło się z żadnym wydarzeniem w ramach ESK w pierwszym półroczu 2016 r.

Wśród najważniejszych wydarzeń związanych z pełnieniem przez Wrocław tytułu ESK, które odbędą się w drugiej połowie roku, są m.in. Festiwal Capital of Rock, którego gwiazdą pod koniec sierpnia będzie grupa Rammstein, prezentująca ponad 80 spektakli Międzynarodowa Olimpiada Teatralna na przełomie października i listopada oraz zaplanowane w grudniu rozdanie Europejskich Nagród Filmowych z udziałem gwiazd światowego i europejskiego formatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes1, 2016-07-20 10:47:19

    Oczywiście kłamstwo na kłamstwie! Skończcie z tym pitoleniem wrocławianie i zmieńcie w końcu Szeryfa! Tyle to ma przyjechać turystów wg. optymistycznych założeń Biura Promocji Miasta! Dobry Piar już nie wystarczy! Wstyd mi za moje miasto!