PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Ośrodek Pamięć i Przyszłość będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury

  • Parlamentarny.pl (JS)    23 marca 2016 - 16:08
Wrocław: Ośrodek Pamięć i Przyszłość będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury
Piotr Gliński i Rafał Dutkiewicz podpisali umowę na współprowadzenie Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (fot.: Danuta Matloch)

• Wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasto Wrocław.
• Umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
• W 2016 roku Ministerstwo zobowiązało się wesprzeć działania Ośrodka kwotą 3 mln zł.
W uroczystości w gmachu MKiDN uczestniczyli również: Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł, minister kultury w latach 2005-2007, współinicjator powstania Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”; dr Wojciech Kucharski, obecny dyrektor Ośrodka oraz Marek Mutor, który do niedawna prowadził tę instytucję, a dziś szefuje Narodowemu Centrum Kultury. Obecni byli także dyrektorzy instytutów naukowych prowadzących badania nad Ziemiami Zachodnimi i Północnymi.

W 2016 roku Ministerstwo zobowiązało się wesprzeć działania Ośrodka kwotą 3 mln zł. Miasto Wrocław na działania Ośrodka przekaże kwotę 3,2 mln zł. W przyszłych latach mają być to kwoty odpowiednio: 3,4 mln zł i 5,3 mln zł.

Czytaj też: Ministerstwo Kultury będzie współprowadziło Muzeum Żołnierzy Wyklętych

W ramach dotacji ministerialnych wrocławski Ośrodek będzie realizował trzy zadania. Milion złotych zostanie przeznaczony na Program Badawczy Ziem Zachodnich i Północnych, który Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” będzie realizował we współpracy z Instytutem Zachodnim w Poznaniu, Instytutem Śląskim w Opolu i Ośrodkiem Badawczym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Efektem realizacji tego projektu naukowego ma być stworzenie repozytorium cyfrowego i czasopisma naukowego prezentującego wyniki badań dotyczących powojennej historii i kultury.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.