PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław ozdobią archiwalne fotografie

  • PAP    5 listopada 2011 - 12:48
Wrocław ozdobią archiwalne fotografie

Fotografie przedstawiające budynki Wrocławia po zakończeniu II wojny światowej pojawiły się w rożnych częściach miasta w ramach projektu "Wrocław 1945".
To inicjatywa, która mieszkańcom i turystom ma przybliżyć powojenną historię stolicy Dolnego Śląska.

Tablice z reprodukcjami archiwalnych fotografii z 1945 r. ukazują wygląd miasta po zakończeniu walk o jego wyzwolenie. Można je zobaczyć na kamienicach wrocławskiego Rynku i Placu Solnego oraz na Ostrowie Tumskim. Zostały przytwierdzone do fasad budynków, aby widz mógł porównać obraz miasta udokumentowany na fotografii ze współczesnością.

- Te fotografie pozwalają przenieść się widzowi w tamten czas i wyobrazić sobie powojenny klimat Wrocławia. Wielu turystów przyjeżdżających do Wrocławia nie zdaje sobie sprawy ze skali zniszczeń miasta doznanych podczas II wojny światowej, nie jest w stanie również wyobrazić sobie krajobrazu zastanego przez nowych mieszkańców zasiedlających Wrocław i wysiłku włożonego w jego odbudowę - tłumaczy Anna Bytońska z biura prasowego urzędu miejskiego Wrocławia (zabierz głos/oceń prezydenta).

Magistrat chce, aby w przyszłości takie tablice pojawiały się sukcesywnie również w innych częściach miasta.

Fotografie wykorzystane w projekcie "Wrocław 1945" pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Architektury we Wrocławiu i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.