PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław. Ponad 50 tys. osób odwiedziło przez rok Muzeum Pana Tadeusza

  • pt/pap    30 kwietnia 2017 - 17:46
Wrocław. Ponad 50 tys. osób odwiedziło przez rok Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza (fot.wroclaw.pl)

Ponad 50 tys. osób odwiedziło przez rok Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Placówka została otwarta pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Wystawa główna muzeum koncentruje się wokół głównego eksponatu – oryginału rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Siedziba Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim rynku. Powierzchnia wystawiennicza muzeum to ponad 4 tys. metrów kw., a wystawa główna jest prezentowana w kilkunastu salach.

"Przez rok wystawę stałą odwiedziło prawie 25 tys. osób oraz ponad 19 tys. dzieci i młodzieży w ramach regularnych lekcji muzealnych (…) Dodatkowo ponad 7,7 tys. osób wzięło udział w różnych wydarzeń organizowanych w muzeum, m.in. w sobotnich warsztatach rodzinnych, spotkaniach autorskich, wykładach czy koncertach promujących młodych muzyków" - poinformowała PAP Beata Bartecka z Muzeum Pana Tadeusza.

Wystawa stała składa się z trzech modułów. Pierwszy to opowieść o rękopisie "Pana Tadeusza" i kontekstach czytania tego dzieła - historycznym, kulturowym, biograficznym i literackim. Kolejny moduł poświęcony jest epoce romantyzmu i obrazowi świata, w którym pisał Mickiewicz.

Ostatni z modułów wystawy zaś postaciom Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Władysława Bartoszewskiego, którzy przekazali kilka lat temu swoje zbiory książek, zapisków i dzieł sztuki do Ossolineum. Spuścizna po nich prezentowana jest w Gabinetach Świadków Historii.

Bartecka przypominała również, że ciągu minionego roku zorganizowano także kilka ekspozycji czasowych. Były to m.in. wystawa poświęcona modzie i obyczajom w PRL, czy ekspozycja o współpracy poety Tadeusza Różewicza i twórcy grafik Eugeniusza Geta-Stankiewicza.

W tym roku muzeum planuje m.in. wystawę grafik i rzeźb Guentera Grassa oraz organizację Festiwalu Tradycji Literackich Mickiewicz-Różewicz. "Na 2018 r. muzeum przygotowuje odsłonę trzeciej części wystawy stałej poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi" - podała Bartecka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.