PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław przystąpił do otwartego paktu

  • PAP    10 stycznia 2011 - 15:56

Umowę o przystąpieniu Wrocławia do projektu "Pakt dla Kultury" podpisał w poniedziałek prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Polsce, które zgłosiło akces do projektu.
Projekt "Paktu dla Kultury", czyli propozycje zmian w finansowaniu kultury i działalności kulturalnej, zaprezentowali jego autorzy na początku grudnia 2010 r. w Warszawie. Wśród postulatów zawartych w dokumencie znalazły się m.in. podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do co najmniej 1 proc. poczynając od 2012 r. oraz możliwość przekazywania przez podmioty gospodarcze 1 proc. podatków (CIT) na kulturę.

Jeden z inicjatorów projektu, b. minister pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że pakt skierowany jest do wszystkich obywateli, którzy uważają, że kultura jest ważna dla spójności społecznej oraz poszukiwania nowych rozwiązań i innowacyjności. - Pakt ma na celu m.in. lepsze wykorzystanie potencjału kulturowego dla rozwoju Polski. Bez kultury nie da się uzyskać ani kreatywności, ani aktywności - przekonywał Hausner

Dutkiewicz zaakcentował, że jeśli chce się budować społeczeństwo oparte na wiedzy, to nie można tego robić nie myśląc jednocześnie o kulturze.  - Stąd m.in. nasze starania o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, przeznaczanie większych pieniędzy na rozwój kultury, a obecnie przystąpienie do paktu - wyjaśnił Dutkiewicz.

W 2010 r. Wrocław przeznaczył na rozwój kultury ok. 160 mln zł. W tym roku na ten cel przeznaczono blisko 200 mln zł, co stanowi ok. 5 proc. całego budżetu.

Projekt "Pakt dla Kultury" powstał z inicjatywy ruchu społecznego Obywatele Kultury, który zainicjował także w Polsce dyskusję nad kondycją polskiej kultury i zebrał już ok. 80 tys. podpisów pod petycją "1 procent na kulturę!". Projekt paktu ma być konsultowany społecznie. Debatę nad paktem ma zakończyć Kongres Obywateli Kultury w marcu 2011 r., wówczas pakt ma zostać oficjalnie zawarty pomiędzy rządem, Sejmem i Obywatelami Kultury.

Dokument ma charakter otwarty. Do paktu mogą przystąpić organizacje społeczne, kulturalne, jednostki samorządu terytorialnego lub inne działające na rzecz kultury

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.