PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław przystąpił do otwartego paktu

  • PAP    10 stycznia 2011 - 15:56

Umowę o przystąpieniu Wrocławia do projektu "Pakt dla Kultury" podpisał w poniedziałek prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Polsce, które zgłosiło akces do projektu.
Projekt "Paktu dla Kultury", czyli propozycje zmian w finansowaniu kultury i działalności kulturalnej, zaprezentowali jego autorzy na początku grudnia 2010 r. w Warszawie. Wśród postulatów zawartych w dokumencie znalazły się m.in. podniesienie poziomu finansowania kultury w budżecie państwa do co najmniej 1 proc. poczynając od 2012 r. oraz możliwość przekazywania przez podmioty gospodarcze 1 proc. podatków (CIT) na kulturę.

Jeden z inicjatorów projektu, b. minister pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że pakt skierowany jest do wszystkich obywateli, którzy uważają, że kultura jest ważna dla spójności społecznej oraz poszukiwania nowych rozwiązań i innowacyjności. - Pakt ma na celu m.in. lepsze wykorzystanie potencjału kulturowego dla rozwoju Polski. Bez kultury nie da się uzyskać ani kreatywności, ani aktywności - przekonywał Hausner

Dutkiewicz zaakcentował, że jeśli chce się budować społeczeństwo oparte na wiedzy, to nie można tego robić nie myśląc jednocześnie o kulturze.  - Stąd m.in. nasze starania o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, przeznaczanie większych pieniędzy na rozwój kultury, a obecnie przystąpienie do paktu - wyjaśnił Dutkiewicz.

W 2010 r. Wrocław przeznaczył na rozwój kultury ok. 160 mln zł. W tym roku na ten cel przeznaczono blisko 200 mln zł, co stanowi ok. 5 proc. całego budżetu.

Projekt "Pakt dla Kultury" powstał z inicjatywy ruchu społecznego Obywatele Kultury, który zainicjował także w Polsce dyskusję nad kondycją polskiej kultury i zebrał już ok. 80 tys. podpisów pod petycją "1 procent na kulturę!". Projekt paktu ma być konsultowany społecznie. Debatę nad paktem ma zakończyć Kongres Obywateli Kultury w marcu 2011 r., wówczas pakt ma zostać oficjalnie zawarty pomiędzy rządem, Sejmem i Obywatelami Kultury.

Dokument ma charakter otwarty. Do paktu mogą przystąpić organizacje społeczne, kulturalne, jednostki samorządu terytorialnego lub inne działające na rzecz kultury

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.