PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Ruszył projekt „Koalicja Miast dla Kultury”

  • pt/pap    25 maja 2016 - 16:41
Wrocław: Ruszył projekt „Koalicja Miast dla Kultury”

Prezentacja dorobku kulturalnego Lublina, Gdańska, Łodzie, Katowic, Poznania oraz Szczecina to jeden z elementów projektu „Koalicja Miast dla Kultury” (fot.wroclaw.pl)

Prezentacja dorobku kulturalnego Lublina, Gdańska, Łodzie, Katowic, Poznania oraz Szczecina w przestrzeni miejskiej Wrocławia to jeden z elementów projektu „Koalicja Miast dla Kultury”, którego realizację zainaugurowano w środę w stolicy Dolnego Śląska
"Koalicja Miast dla Kultury" to przedsięwzięcie związane z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Organizatorzy podkreślają, że to pierwsza w historii tytułu ESK tak szeroka współpraca miast, które będą prezentować swój dorobek kulturalny oraz promować polską kulturę za granicą.

Jak powiedziała w środę podczas konferencji prasowej Dominika Kawalerowicz, kierowniczka działu merytorycznego ESK, idea współpracy miast w dziedzinie kultury zrodziła się w 2010 r., gdy miasta były na etapie starań o tytuł ESK. "Wówczas padła deklaracja o współpracy, która w 2013 r. zaowocowała realną współpracą siedmiu miast"- mówiła.

Kawalerowicz dodała, że projekt "Koalicja Miast dla Kultury" składa się z dwóch obszarów. Pierwszy to prezentacja artystyczna, która ma pokazać specyfikę kulturalną poszczególny miast.

Jako pierwszy we Wrocławiu zaprezentuje się Lublin. Położona w okolicach wrocławskiego rynku ulica Szajnochy został zmieniona w wielką scenę wydarzeń artystycznych przygotowanych przez artystów z Lublina.

Od środy do niedzieli odbywać się tam będą m.in. spektakle teatralne, pokazy instalacji, sztuki performance oraz koncerty. Jednym z kluczowych wydarzeń prezentacji Lublina ma być widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego, które jest przedstawieniem historii tego miasta.

Na przestrzeni kolejnych miesięcy będą we Wrocławiu prezentowały się pozostałe miasta wchodzące w skład "Koalicji Miast dla Kultury".

Drugim obszarem współpracy miast jest - jak mówiła Kawalerowicz - think tank Forum "Koalicji Miast dla Kultury", w ramach którego będą wypracowywane nowe standardy w zarządzaniu kulturą. W skład tego think tanku wchodzą reprezentanci samorządów i środowisk kulturalnych miast koalicyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.