PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław wyemituje obligacje za 130 mln złotych

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    12 lipca 2010 - 08:19
Wrocław wyemituje obligacje za 130 mln złotych

Celem nie jest zdobycie finansowania na inwestycje czy np. na spłatę długów szpitalnych. Pieniądze w całości przeznaczone zostaną na spłatę jednego z kredytów zaciągniętych w zeszłym roku, gdy koszt pieniądza na rynku był bardzo wysoki.
Marże kredytów udzielanych wtedy samorządom wynosiły w większości wypadków 2 – 3,5 proc. Teraz na rynku można dostać kredyt z marżą o nawet dwie trzecie niższą. Pierwsze rozmowy są dla miasta bardzo obiecujące, bo jeden z banków zaoferował 0,85 proc. marży – informuje „Rzeczpospolita”.

Zdaniem ekspertów można się spodziewać, że samorządy skorzystają ze znacznej obniżki marż i będą szukać refinansowania,. Ostrzegają, że dobra sytuacja nie potrwa długo. Kiedy przedsiębiorcy po okresie spowolnienia znów ruszą z inwestycjami, pożyczanie im może być bardziej opłacalne.

Łódź od banku Pekao, z którym od dawna współpracuje, dostało chyba najlepsze warunki, jakie samorząd wynegocjował z komercyjną instytucją w ostatnich latach. Miasto pożycza 315 mln zł przy marży 0,56 proc., i to bez prowizji. Jedną trzecią tej kwoty może przeznaczyć na spłatę długu.

Wrocław, podobnie jak wiele innych samorządów, w pełni z nowych, lepszych warunków na rynku nie skorzysta. Powód: zgodnie z przepisami koszty obsługi zadłużenia nie mogą być wyższe niż 15 proc. planowanych na dany rok dochodów. Dlatego w tym roku spłaci tylko jeden z dwóch kredytów zaciągniętych w 2009 r. z marżą 3,3 proc. – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • breslauer, 2010-07-12 14:21:26

    jacy ci nasi gospodarze "gospodarni". dutkiewicz won od koryta!