PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław. Wystawa przypominająca Vaclava Havla

  • PAP/JL    13 lipca 2016 - 10:22
Wrocław. Wystawa przypominająca Vaclava Havla
Fotografie Vaclava Havla prezentuje do 27 sierpnia wystawa „Vaclav Havel. Obywatel-Prezydent” w Domku Romańskim we Wrocławiu. Fot. Pixabay.com

Fotografie Vaclava Havla m.in. wspólnie z papieżem Janem Pawłem II można obejrzeć na wystawie „Vaclav Havel. Obywatel-Prezydent” we Wrocławiu.
Wybrane do wystawy fotografie autorstwa Alana Pajera, Oldricha Skachy, Bohdana Holomicka i Premysla Fialky upamiętniają jedną z najważniejszych postaci w historii Czech i całego regionu Europy Środkowej.

Głównym celem wystawy jest przedstawienie osoby Vaclava Havla, jako człowieka walczącego za wszelką cenę o ideały demokracji, nawet kosztem utraty własnej wolności.

- To zadziwiająca postać o drobnej sylwetce i nadludzkiej sile, nigdy niepoddająca się zwątpieniu i nawet w sytuacjach beznadziejnych i trudnych, niedopuszczająca do siebie żadnego lęku – mówi kurator wystawy Mirosław Lewandowski.

Jeden z autorów fotograf Alan Pajer ocenił, że fotografowanie Havla było bardzo trudne, bo był skromny i nieśmiały i nie lubił, kiedy robiono mu zdjęcia. O wymyślaniu czy ustawianiu specjalnych ujęć nie mogło być mowy. Najtrudniejsze zdjęcia powstawały poza protokołem. Havel lubił zaskakiwać gości jakimś żartem czy niespodzianką. Ale nie chciał, żeby robiono w takich sytuacjach zdjęcia, nie chciał być posądzony o efekciarstwo.

Vaclav Havel żył w latach 1936-2011. Był literatem, dramatopisarzem i eseistą, ale przede wszystkim niezłomnym dysydentem oraz obrońcą demokracji i praw człowieka. Był wielokrotnie aresztowany i prześladowany w komunistycznej Czechosłowacji. Po aksamitnej rewolucji został pierwszym prezydentem Czech i pełnił ten urząd w latach 1993-2003.

Wystawę we wrocławskim Domku Romańskim można oglądać do 27 sierpnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.