PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Zarząd województwa ma zgodę na odwołanie dyrektora Teatru Polskiego

  • PAP/JS    7 lutego 2017 - 17:34
Wrocław: Zarząd województwa ma zgodę na odwołanie dyrektora Teatru Polskiego
Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub. (fot. youtube.com)

• Zgodę na odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu otrzymał od radnych, tworzących w sejmiku województwa koalicję, zarząd woj. dolnośląskiego.
• Przeciw Morawskiemu protestuje część zespołu artystycznego teatru.
We wtorek (7 lutego) po południu marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski spotkał się z radymi klubów, które tworzą koalicję w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

"Zarząd otrzymał zgodę od klubów tworzących koalicję na wszczęcie procedury odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu" - powiedział Przybylski dziennikarzom po spotkaniu z radnymi.

Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub. r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest też posłem Nowoczesnej.

Od początku sprawowania urzędu w teatrze trwa protest części zespołu artystycznego skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz części publiczności. Morawskiemu zarzucono brak kompetencji oraz to, że wygrał w "ustawionym" konkursie. Artyści w proteście m.in. wychodzili po po spektaklach do publiczności z zaklejonymi ustami.

Pod koniec ub. r. Morawski zwolnił 11 pracowników teatru, w tym aktorów i reżysera, którzy protestowali przeciwko jego kierownictwu. Dyrektor zarzucił im m.in. niesubordynację, działanie na szkodę teatru oraz buntowanie publiczności.

W ostatnim czasie konflikt w Teatrze Polskie przybrał na sile. Inicjatywa Pracownicza zorganizowała protest w Warszawie i we Wrocławiu.

Odwołaniu Morawskiego sprzeciwiali się związkowcy z Solidarności, którzy na przełomie roku zainicjowali referendum w teatrze. Wówczas na pytanie: "czy akceptujesz Cezarego Morawskiego na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu?", pozytywnie odpowiedziały 102 osoby. Dwie zagłosowały na "nie". Uprawnionych do głosowania było 170 pracowników Teatru Polskiego. Inicjatywa Pracownicza zbojkotowała to referendum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • sed, 2017-02-09 08:25:32

    Jeśli zarząd zwolni dyrektora C. Morawskiego to jawnie zgodzi się na hucpę i kompletny brak elementarnych zasad postępowania. Pracownicy teatru są na etatach a sabotowanie pracy, skrajna nielojalność czy nawet wrogość okazywana dyrektorowi, wybranemu przecież w konkursie, powinny być surowo ukarane.... Dyrektor Morawski i tak długo czekał ze zwolnieniami. Nie wolno się uginać pod presją tych, którzy nie wypełniali podstawowych obowiązków. Czy w swoim biurze Marszałek też by tolerował takie wybryki ? Jeśli zwolni się dyrektora C. Morawskiego to pokażecie, że cały wasz zarząd jest niekompetentny. Przyznacie się do zarzutów hucpiarzy, którzy będą mogli już wtedy wodzić was za nos. Nie widziałem bardziej żałosnej sytuacji, grupa bojkotujących pracę domaga się możliwości wybierania ról, odmowy grania w wybranych przedstawieniach.. specjalnych praw dla mniejszości.. Czy aż tak daliśmy się zwariować grupce "kulturalnych inaczej" ?  rozwiń