PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocławskie mosty i kładki zamienią się w scenę

  • PAP    21 stycznia 2015 - 16:49
Wrocławskie mosty i kładki zamienią się w scenę

Katedra św. Marii Magdaleny, Wrocław/ fot. wroclaw.pl

Wydarzenia artystyczne, w tym koncerty i pokazy performance, realizowane na 26 mostach w stolicy Dolnego Śląska w ciągu jednego dnia - to pierwsze duże przedsięwzięcie wpisujące się w program artystyczny Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.
Finał projektu "Mosty" odbędzie się 20 czerwca, pół roku przed objęciem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Finał projektu ma poprzedzić ogłoszenie programu artystycznego ESK. Będzie to przy tym pierwsze duże przedsięwzięcie, które znajdzie się w tym programie.

Brytyjski reżyser Chris Baldwin, który przygotowuje program ESK w zakresie sztuki performance, podkreślił w środę w rozmowie z dziennikarzami, że projekt "Mosty" jest realizowany przez młodych mieszkańców Wrocławia. "To przedsięwzięcie ma zachęcić młodych ludzi do opowiedzenia historii o mieście, w którym żyją. Młodzi ludzie we współpracy z profesjonalnymi artystami stworzą wydarzenia artystyczne oparte na kanwie historii Wrocławia" - mówił Baldwin.

Scenerią dla wydarzeń artystycznych będą wrocławskie mosty i kładki, których w tym mieście jest ponad 100. 20 czerwca na 26 mostach odbędą się koncerty, inscenizacje i pokazy sztuki performance. Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłoszono niemal 80 propozycji, ze czego wybrano 27.

Jedną z nich przygotuje 13-letni Ignacy Pochodyła. Gimnazjalista chce za pomocą dźwięków opowiedzieć legendy miejskie. Jego projekt będzie realizowany m.in. na Mostku Pokutnic - kładce łączącej dwie wieże Katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. "Wchodząc na Mostek Pokutnic po schodach wieży krok po krok będzie można usłyszeć dzięki związane z legendami miejskimi. Co godzinę na mostku będą odbywały się także koncerty nawiązujące do tych legend" - mówił o projekcie Pochodyła.

Wrocław w 2016 r. obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.