PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschodni Szlak Rowerowy już prawie gotowy

  • PAP/em    3 grudnia 2015 - 17:42
Wschodni Szlak Rowerowy już prawie gotowy
(fot. pixabay)

Jeszcze tylko w województwach świętokrzyskim i podkarpackim nadal prowadzone są prace przy budowie odcinków Wschodniego Szlaku Rowerowego – projektu realizowanego w pięciu regionach.
Wątpliwości, czy uda się w pełni wykorzystać przeznaczone na projekt środki Unii Europejskiej, wyraziła Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdzała, w jaki sposób przedsięwzięcie było prowadzone. W czwartek (3 grudnia) opublikowała raport pokontrolny.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo liczy ok. dwa tysiące kilometrów i przebiega przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskiepodkarpackie i świętokrzyskie. Budowa autostrady rowerowej kosztuje ok. 300 mln zł. 85 proc. tej kwoty, czyli ok. 236 mln zł finansuje Unia Europejska, 10 proc. pochodzi z budżetu państwa, a 5 proc. – od samorządów wojewódzkich.

Czytaj też: Z Elbląga do Gołdapi na rowerze wśród natury

NIK zbadała sprawę

NIK przyglądała się realizacji projektu od 2012 r. do maja 2015 r. Kontrolę podjęto z inicjatywy Izby – uzasadniono ją głównie niskim poziomem zrealizowanych płatności związanych z przedsięwzięciem na koniec III kwartału 2014 r.

Jak wynika z rezultatów kontroli, w marcu 2015 r. na dziewięć miesięcy przed ostatecznym terminem zakończenia budowy trasy, nie był gotowy żaden z odcinków realizowanej inwestycji. Roboty prowadzono wówczas na 105 km długości szlaku.

NIK zwróciła uwagę, że nawet jeśli prace budowlane przyspieszą, to po ich realizacji konieczny będzie także odbiór techniczny inwestycji, oddanie poszczególnych odcinków do użytku, a także rozliczenie poniesionych nakładów finansowych - a te prace także wymagają czasu. Kontrolerzy zwrócili też uwagę, że wykonywanie robót budowlanych „pod presją czasu” może niekorzystnie wpłynąć na jakość nowej infrastruktury.

Trzeba będzie dopłacać?

NIK wskazała także na ryzyko niewykorzystania części środków unijnych i konieczność sfinansowania z budżetów samorządów województw dotychczasowych wydatków - które w przypadku niepełnej realizacji projektu, uznane zostaną za wydatki niekwalifikowalne.

Przedstawiciele samorządów i instytucji odpowiedzialnych za realizację budowy fragmentów szlaków w poszczególnych regionach, z którymi w czwartek rozmawiała PAP zapewniają, że nie ma zagrożenia dla finalizacji projektu z końcem grudnia. Prace budowlane zakończyły się już w trzech regionach – trwają jeszcze w dwóch – w woj. świętokrzyskim i podkarpackim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.