PARTNER PORTALU
  • BGK

Wskrzeszą miasto sprzed wieków. Na makiecie

  • PAP    17 lipca 2012 - 16:22
Wskrzeszą miasto sprzed wieków. Na makiecie

Do końca br. w Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. powstanie makieta XVII-wiecznego miasta. Historyczny wygląd miasta z tego okresu powstaje na podstawie szczegółowej dokumentacji gromadzonej przez pracowników muzeum.
Makieta w skali 1:300, czyli zajmująca około 14 m kwadratowych, będzie pokazywała Landsberg (dawna nazwa Gorzowa Wielkopolskiego) w I połowie XVII wieku i jego najbliższe okolice. Będzie częścią ekspozycji pn. "Gorzów na szlakach historii".

Muzealnicy dotarli do planów miasta znajdujących się w archiwach w Berlinie i Sztokholmie oraz konsultują się z historykami z innych muzeów jak też regionalistami i specjalistami w dziedzinie zabytkowej architektury obronnej.

Makieta, umieszczona na parterze budynku wraz z ekspozycją o urbanistyce i kartografii, wyposażona będzie w instalacje multimedialne. "Oglądając makietę będzie można przenieść się w czasie i zobaczyć jak Landsberg wyglądał cztery wieki temu. Będą na niej najważniejsze budynki i obiekty, mury obronne oraz inne umocnienia" - - poinformował PAP dyrektor Muzeum Lubuskiego Wojciech Popek.

Makieta będzie kolejnym i jednym z najważniejszych elementów stale rozwijanego projektu pod nazwą "Muzeum Gorzowa", które mieści się w Spichlerzu przy ul. Fabrycznej. Są tam już ekspozycje poświęcone historii miasta i działalności lokalnych artystów.

Parter i całe pierwsze piętro Spichlerza poświęcone będzie historii miasta od pradziejów poprzez wczesne średniowiecze do 1945 roku. Na drugim piętrze natomiast prezentowana będzie powojenna historia miasta, aż po współczesność.

Każdego roku ekspozycje prezentowane w gorzowskim Spichlerzu odwiedza około 15 tys. osób. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.