PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólna pamięć sejmików

  • AZA    6 maja 2011 - 22:05

Radni Sejmiku Województwa Opolskiego i Sejmiku Województwa Śląskiego uczcili 90. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego wspólną sesją w Katowicach. Gościem radnych był prof. Jerzy Buzek.
W czasie uroczystych obrad radni obu Sejmików przyjęli „Rezolucję w sprawie uczczenia 90. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego”, w której składają „hołd Powstańcom Śląskim z Wojciechem Korfantym na czele, którzy w dniach od 2 maja do 5 lipca 1921 roku walczyli o polskość Górnego Śląska, a ich wytrwałość i męstwo doprowadziło do zjednoczenia z państwem polskim. Niech pamięć o bohaterskich czynach Powstańców Śląskich będzie godnie uczczona przez mieszkańców Województwa Śląskiego.”

Wspólną Sesję poprowadzili Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski oraz Bogusław Wierdak – Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego.

W czasie obrad prof. UŚ dr hab. Zygmunt Woźniczka wystąpił z referatem „Górny Śląsk w granicach państwa polskiego w XX wieku – blaski i cienie”. Prelekcję „Powstania Śląskie na tle polskich powstań narodowych” wygłosił prof. UO dr hab. Bogdan Cimała z Uniwersytetu Opolskiego.

Gościem wydarzenia był Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. - Województwa śląskie i opolskie to dwa spośród 271 regionów skupionych w Komitecie Regionów. Wielkim osiągnięciem wspólnoty europejskiej jest to, że na śląskiej ziemi mogą obecnie zgodnie mieszkać wszyscy ci, którzy nazywają się Polakami, Niemcami, Czechami czy Słowakami – powiedział prof. Buzek.

Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz mówił o dyskusji toczącej się wokół tożsamości Śląska oraz znaczeniu zrywów powstańczych dla obecnego pokolenia. Otwartość w tej dyskusji, akcentowanie poczucia przynależności do Śląska w życiu publicznym to zdaniem marszałka przejaw dojrzałości obywatelskiej oraz dziedzictwo wielokulturowej tradycji.

- Przykładem tego jest obecność w obu Sejmikach ugrupowań regionalnych. Pokazało to nową jakość w modelu politycznym na szczeblu regionalnym. Dało także nowy impuls do dalszej dyskusji o ważnych dla naszego kraju wyzwaniach związanych ze zwiększeniem uprawnień samorządów, większą samodzielnością regionów, a także rozwojem nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Stało się także sygnałem do tego, by wreszcie mówić otwarcie, bez obaw, o trudnej historii Śląska – mówił marszałek.

Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta podkreślił, że „trudno sobie obecnie wyobrazić funkcjonowanie odrodzonego państwa polskiego bez Śląska”.

Podczas obrad radni Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska wygłosił oświadczenie w sprawie projektu rezolucji. Jego zdaniem w przyjętym tekście brakuje refleksji nad dramatem podzielonego regionu. - Czy nie czas, by wznieść się ponad frontowe linie 1921 roku i pełna szacunku pamięcią objąć wszystkich, którzy w swym przekonaniu walczyli o lepszą przyszłość Górnego Śląska? Bez względu na to, w jakim państwie oczekiwali spełnienia swojej nadziei – zaznaczają przedstawiciele RAŚ w Sejmiku.

Czytaj też: Autonomiści i Niemcy: pamięć należy się także proniemieckim Górnoślązakom

We wrześniu ubiegłego roku Sejmiki Województwa Śląskiego i Opolskiego przyjęły uchwałę o ogłoszeniu roku 2011 rokiem Pamięci Powstań Śląskich. Centralne obchody 90. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, organizowane wspólnie zostały zaplanowane na dzień 21 maja 2011 r. na Górze św. Anny. Jednym z głównych punktów uroczystości będzie prawykonanie kompozycji nagrodzonej w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na utwór poświęcony 90. rocznicy III Powstania Śląskiego.

Przez najbliższe kilka miesięcy w województwie śląskim odbędą się wydarzenia artystyczne, konferencje oraz konkursy i gry miejskie. Na rynku wydawniczym pojawi się m.in. śpiewnik autorstwa prof. Adolfa Dygacza „Pieśni śląskie dla dzieci i młodzieży” oraz zestaw multimedialny dedykowany Wojciechowi Korfantemu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.