PARTNER PORTALU
  • BGK

Współpraca zachodnich województw

  • PAP    10 maja 2011 - 19:52

Ściślejsze współdziałanie województw zachodniej Polski - to jeden z tematów spotkania marszałków pięciu województw, które odbyło się we wtorek we Wrocławiu. Samorządowcy chcą wspólnie rozwiązywać problemy infrastrukturalne, gospodarcze i społeczne.
W stolicy Dolnego Śląska spotkali się przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.

W sierpniu 2010 r. w Szczecinie marszałkowie tych pięciu województw podpisali porozumienie, które rozpoczęło ich współpracę nad założeniami do strategii rozwoju Polski Zachodniej na lata 2014-2020. Priorytetami powstającej strategii mają być m.in.: komunikacja, społeczeństwo informacyjne, nauka oraz jej współpraca z gospodarką.

Czytaj też: Wraca strategia dla Zachodu

- Uważamy, że nasz region graniczący z Niemcami, region, który łączy rzeka Odra, ma wiele wspólnych interesów i wiele spraw, które możemy załatwić razem - mówił we wtorek na konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.

Pomysłodawcy inicjatywy liczą, że do końca 2011 roku uda się opracować raport finalny zawierający założenia do strategii, który trafi do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Wiceminister resortu Waldemar Sługocki podkreślił, że na razie nie można przesądzać o powstaniu autonomicznego programu rozwoju dla Polski Zachodniej, jednak ministerstwo sprzyja tej inicjatywie i finansuje część ekspertyz potrzebnych do jego opracowania.

Czytaj też: Zachód biedny jak Polska 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Sindbad, 2011-05-11 11:19:45

    Doceniamy sobie to, to naprawdę bardzo miłe!