PARTNER PORTALU
  • BGK

Wszystkie szlaki w Tatrach już otwarte

  • PAP    16 czerwca 2012 - 17:31
Wszystkie szlaki w Tatrach już otwarte

Od soboty, po ponadpółrocznej przerwie, turyści mogą wędrować po wszystkich szlakach turystycznych w słowackich Tatrach. Taternicy mogą też korzystać z wysokogórskich przejść granicznych, których przekraczanie od 1 listopada było zabronione.
Co roku, od początku listopada do 15 czerwca, Słowacy zamykają wszystkie szlaki turystyczne położone powyżej górnej granicy lasu i schronisk ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów.

Obcokrajowcy często nie wiedzą o tym zakazie i to oni najczęściej są ofiarami słowackich Tatr w zimie. Za wejście powyżej górnej granicy lasu w słowackich Tatrach zimą grożą surowe mandaty.

Polskie szlaki turystyczne w Tatrach łączą się ze słowackimi m.in. na Rysach, Kasprowym Wierchu, Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu i Bobrowieckiej Przełęczy. Z tych wysokogórskich przejść granicznych może korzystać każdy, kto ma przy sobie dowód osobisty lub paszport.

Polska i Słowacja należą do strefy Schengen. Mimo że na granicy nie ma kontroli, to turyści przekraczający granicę w Tatrach powinni mieć dokument przy sobie - przypomina straż graniczna.

Ratownicy górscy ostrzegają, że w wyższych partiach Tatr nadal zlegają płaty zmrożonego śniegu. Wędrówka w takich miejscach bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem i upadkiem.

Powierzchnia Tatr wynosi 785 km kwadratowych, z czego ponad 22 proc. leży w granicach Polski, a prawie 78 proc. na terytorium Słowacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.