PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyciąg wodny na miejskim stawie strzałem w dziesiątkę

  • tvs.pl    8 lutego 2013 - 16:43
Wyciąg wodny na miejskim stawie strzałem w dziesiątkę

Tysiąc godzin. Właśnie tyle pracował w swoim pierwszym sezonie wyciąg wodny w Świętochłowicach. W przyszłym może być ich znacznie więcej.
Twórcy pierwszego na Śląsku wake parku mają w planach zorganizowanie ogólnopolskich zawodów w wakeboardingu. Dzięki ich inicjatywie udało się właśnie rozpocząć rewitalizację Skałki. Jak zapewniają urzędnicy na wiosnę staw ma być już czysty.

Pomysł na Wake Park w Świętochłowicach okazał się trafionym, ale niezatopionym. I choć optymizmu i energii nie brakowało im od samego początku, to tak naprawdę nie wiedzieli czy to chwyci.

- Obawialiśmy się jak pomysł zostanie przyjęty. Szczególnie w Świętochłowicach, gdzie ludzie nie mieli styczności w ogóle z tym sportem, ale można powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę, bo przyjeżdżali do nas ludzie z całego Śląska. Ze Świętochłowic, z Katowic i z Zabrza, nawet spoza aglomeracji - opowiada Michał Śnit, Wake Up Silesia Świętochłowice.

 

Dlatego wciąż myślą o jego rozbudowie. To od nich też wyszła inicjatywa oczyszczenia zbiornika z bakterii i glonów. - Naszym największym problemem - co okazało się też później już w sezonie jak gdyby wegetacji tych roślin - był wywłócznik. To są takie długie roślinki, które wyrastają z dna i naprawdę było tego sporo, co utrudniało naszym klientom pływanie - wyjaśnia Aleksandra Dąbrowska, Wake Up Silesia Świętochłowice.

W tym sezonie ma być już znacznie lepiej. Miasto przeznaczyło środki finansowe na rewitalizacje zbiornika.

- Pierwsze takie działania zostały wdrożone w życie, zakończyliśmy je w grudniu. Zorganizowaliśmy pierwszą sesję oczyszczającą staw za pomocą takich bardzo nowoczesnych technologii i taka druga sesja będzie miała miejsce już na wiosnę - podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Tak, by wyrobić się przed zawodami. W lipcu odbędzie się tu ogólnopolska impreza "Wake Up 2013". Zawody odbywają się na popularnych kąpieliskach miast, które dysponują takimi wyciągami. W tym roku będzie to Bydgoszcz, Poznań, Szczecin i właśnie Świętochłowice.

- Będzie można zobaczyć zawodników z całej Polski. Zawodników reprezentujących najwyższy poziom w Polsce, także myślę, że impreza przyciągnie dużo mediów. Oprócz tego planujemy zrobić też Skate Jam, ponieważ w Świętochłowicach na Skałce właśnie miasto oddało do użytku nowy skate park - stwierdza Michał Śnit.

Jeszcze bardziej kolorowo ma tu być w roku 2014. Oprócz kompleksu basenów mają tu powstać boiska do squasha, siatkówki, park linowy, ścianka wspinaczkowa i kluby fitness.

Dlatego oni liczą po cichu na to, że sport ten na Śląsku nabierze rozgłosu. - Chcielibyśmy kiedyś otworzyć duży wyciąg. Taki z kilkoma stanowiskami, że jednocześnie może pływać na przykład osiem osób i to wtedy zmienia postać rzeczy. Wtedy można organizować zawody najwyższej rangi, ale to wszystko zależy jak to będzie wyglądało, jeżeli to będzie taki kompleks z prawdziwego zdarzenia - mówi Krzysztof Dąbrowski, Wake Up Silesia Świętochłowice.

Wtedy być może kolejne mistrzostwa jakie uda się tu zorganizować przyciągną zawodników nie tylko krajowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.