PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyciąg wodny na miejskim stawie strzałem w dziesiątkę

  • tvs.pl    8 lutego 2013 - 16:43
Wyciąg wodny na miejskim stawie strzałem w dziesiątkę

Tysiąc godzin. Właśnie tyle pracował w swoim pierwszym sezonie wyciąg wodny w Świętochłowicach. W przyszłym może być ich znacznie więcej.
Twórcy pierwszego na Śląsku wake parku mają w planach zorganizowanie ogólnopolskich zawodów w wakeboardingu. Dzięki ich inicjatywie udało się właśnie rozpocząć rewitalizację Skałki. Jak zapewniają urzędnicy na wiosnę staw ma być już czysty.

Pomysł na Wake Park w Świętochłowicach okazał się trafionym, ale niezatopionym. I choć optymizmu i energii nie brakowało im od samego początku, to tak naprawdę nie wiedzieli czy to chwyci.

- Obawialiśmy się jak pomysł zostanie przyjęty. Szczególnie w Świętochłowicach, gdzie ludzie nie mieli styczności w ogóle z tym sportem, ale można powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę, bo przyjeżdżali do nas ludzie z całego Śląska. Ze Świętochłowic, z Katowic i z Zabrza, nawet spoza aglomeracji - opowiada Michał Śnit, Wake Up Silesia Świętochłowice.

 

Dlatego wciąż myślą o jego rozbudowie. To od nich też wyszła inicjatywa oczyszczenia zbiornika z bakterii i glonów. - Naszym największym problemem - co okazało się też później już w sezonie jak gdyby wegetacji tych roślin - był wywłócznik. To są takie długie roślinki, które wyrastają z dna i naprawdę było tego sporo, co utrudniało naszym klientom pływanie - wyjaśnia Aleksandra Dąbrowska, Wake Up Silesia Świętochłowice.

W tym sezonie ma być już znacznie lepiej. Miasto przeznaczyło środki finansowe na rewitalizacje zbiornika.

- Pierwsze takie działania zostały wdrożone w życie, zakończyliśmy je w grudniu. Zorganizowaliśmy pierwszą sesję oczyszczającą staw za pomocą takich bardzo nowoczesnych technologii i taka druga sesja będzie miała miejsce już na wiosnę - podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Tak, by wyrobić się przed zawodami. W lipcu odbędzie się tu ogólnopolska impreza "Wake Up 2013". Zawody odbywają się na popularnych kąpieliskach miast, które dysponują takimi wyciągami. W tym roku będzie to Bydgoszcz, Poznań, Szczecin i właśnie Świętochłowice.

- Będzie można zobaczyć zawodników z całej Polski. Zawodników reprezentujących najwyższy poziom w Polsce, także myślę, że impreza przyciągnie dużo mediów. Oprócz tego planujemy zrobić też Skate Jam, ponieważ w Świętochłowicach na Skałce właśnie miasto oddało do użytku nowy skate park - stwierdza Michał Śnit.

Jeszcze bardziej kolorowo ma tu być w roku 2014. Oprócz kompleksu basenów mają tu powstać boiska do squasha, siatkówki, park linowy, ścianka wspinaczkowa i kluby fitness.

Dlatego oni liczą po cichu na to, że sport ten na Śląsku nabierze rozgłosu. - Chcielibyśmy kiedyś otworzyć duży wyciąg. Taki z kilkoma stanowiskami, że jednocześnie może pływać na przykład osiem osób i to wtedy zmienia postać rzeczy. Wtedy można organizować zawody najwyższej rangi, ale to wszystko zależy jak to będzie wyglądało, jeżeli to będzie taki kompleks z prawdziwego zdarzenia - mówi Krzysztof Dąbrowski, Wake Up Silesia Świętochłowice.

Wtedy być może kolejne mistrzostwa jakie uda się tu zorganizować przyciągną zawodników nie tylko krajowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.