PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydarzenia kulturalne są magnesem przyciągającym turystów

  • PAP/JL    16 marca 2016 - 10:24
Wydarzenia kulturalne są magnesem przyciągającym turystów
Instytucje kultury podlegające samorządowi Olsztyna otrzymają w tym roku wsparcie na działalność w łącznej wysokości prawie 13 mln zł. Fot. Pixabay.com

Wydarzenia kulturalne, podobnie jak atrakcje turystyczne, mogą być magnesem przyciągającym turystów – oceniają warmińsko-mazurcy samorządowcy.
W ostatnich latach dzięki wsparciu środków unijnych wybudowano m.in. nową siedzibę Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, kompleksowo zagospodarowano Pola Grunwaldzkie, zrewitalizowano Teatr im. S. Jaracza czy Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.

– Zauważamy, że więcej widzów i turystów odwiedza te instytucje, to potwierdza, że przeprowadzone inwestycje były potrzebne. Podstawowym zagadnieniem publicznych, a więc i samorządowych instytucji kultury była i jest kwestia ich finansowania – wyjaśnia wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk.

Spośród imprez czy wydarzeń organizowanych przez placówki podległe samorządowi województwa, które przyciągnęły w ubiegłym roku największą widownię były Dni Grunwaldu. Ta masowa impreza nawiązującą do dziedzictwa kulturowego zgromadziła 200 tys. widzów, w tym 80 tys. osób uczestniczyło w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Inscenizacje opery w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii „Amahl i nocni goście” obejrzało w ub. roku ponad 3 tys. widzów, a operę „Jaś i Małgosia” – w sezonie 2014/2015 prawie 6 tys. widzów.

Sztandarowe festiwale teatralne realizowane przez Teatr im Stefana Jaracza w Olsztynie IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy” zgromadził w ub. roku 1,2 tys. widzów, XXIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne – ponad 3,3 tysięczną widownię.

W 2015 roku placówka zanotowała wzrost wpływów z biletów o prawie 14 proc. W wydarzeniach organizowanych przez teatr udział wzięło łącznie ponad 62 tys. widzów.

W opinii dyrektora naczelnego i artystycznego Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotra Sułkowskiego zmiana przepisów podatkowych ułatwiłaby pozyskiwanie sponsorów wydarzeń kulturalnych.

Roczny budżet Filharmonii wynosi ok. 10 mln zł, z czego 6-7 mln zł stanowi dotacja samorządu województwa, pozostała kwota to wpływy ze sprzedaży biletów i od sponsorów. Widzowie i melomanii mogli uczestniczyć w ubiegłym roku w 124 wydarzeniach artystycznych zorganizowanych przez Filharmonię.

Instytucje kultury podlegające samorządowi Olsztyna otrzymają w tym roku wsparcie na działalność w łącznej wysokości prawie 13 mln zł, najwyższą dotację dostanie Miejski Ośrodek Kultury – 4,2 mln zł, Miejska Biblioteka Publiczna -4,4 mln zł, a Olsztyński Teatr Lalek – 2,5 mln zł.

Jedną z większych imprez masowych w Olsztynie jest Green Festival odbywający się latem nad jeziorem Ukiel i współfinansowany przez miasto. Festiwal odwiedziło w ub. roku około 20 tys. ludzi. Budżet imprezy to ok. milion złotych, z tego 300 tys. zł to wkład urzędu miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.