PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydarzenia kulturalne z całej Polski w jednym miejscu

  • PAP    24 czerwca 2015 - 17:46
Wydarzenia kulturalne z całej Polski w jednym miejscu
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło wdrażanie specjalnego programu "Kultura Dostępna", którego jednym z elementów jest portal (fot. mkidn.gov.pl)

Narodowe Centrum Kultury uruchomiło portal kulturadostepna.pl, na którym Polacy znaleźć mogą informacje o wydarzeniach kulturalnych organizowanych blisko miejsc ich zamieszkania.
Chodzi o wydarzenia, na które bilet kosztuje maksymalnie 20 zł lub takie, na które wstęp jest wolny - tłumaczył na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor NCK Krzysztof Dudek.

Wzięła w niej udział również minister kultury i dziedzictwa narodowego. "W ostatnim tygodniu przed rozpoczęciem wakacji chcemy Polakom dać nowe narzędzie do wyszukiwania w łatwy sposób wszystkiego, co się dzieje w kulturze" - powiedziała o portalu Małgorzata Omilanowska. Zaznaczyła, że przygotowania do jego utworzenia "oparto na bardzo rzetelnych badaniach".

Polacy nie korzystają z oferty kulturalnej

"Faktem jest, że w Polsce w kulturze dzieje się bardzo dużo" - mówiła minister.

Tymczasem z obserwacji i informacji, które wcześniej zebrane zostały w różnych krajach Europy wynika, że w porównaniu z obywatelami innych państw Unii Europejskiej poziom uczestnictwa Polaków w kulturze jest niski (badania "Cultural Access and Participation", Eurobarometer, 2014).

"Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie nie korzystają z tej oferty kulturalnej, która jest" - mówiła minister Omilanowska, odnosząc się do badań, które przeprowadzono następnie w Polsce na potrzeby prac nad portalem.

W zwiększeniu uczestnictwa Polaków w kulturze pomóc ma m.in. portal kulturadostepna.pl, o charakterze informacyjno-edukacyjnym, za przygotowanie którego odpowiedzialne jest NCK.

Kultura dostępna dla każdego

Portal ma na celu dotarcie do odbiorców z informacją o darmowych bądź tanich (w cenie do 20 zł) wydarzeniach w najbliższej okolicy do szerokiego grona odbiorców, a także umożliwienie użytkownikom szybkiego i łatwego dzielenia się informacjami z innymi osobami.

Portal został zaplanowany jako prosty w obsłudze zbiór czterech głównych funkcji: wyszukiwarka wydarzeń, rekomendacja wydarzeń, Lista Ciekawych Miejsc oraz Zasoby on-line.

Użytkownik może na nim znaleźć listę wydarzeń kulturalnych - z opisami - organizowanych w pobliżu miejsca jego zamieszkania, a także w innych rejonach kraju, np. informacje o koncertach, spektaklach teatralnych, seansach filmowych, wystawach.

Dlaczego Polacy nie uczestniczą w kulturze?

Stworzenie portalu poprzedziły specjalne badania, przeprowadzone na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, które miały pomóc w określeniu, jakie są najczęstsze bariery utrudniające Polakom dostęp do kultury - przypomniano na konferencji.

Głównym założeniem badań było wyjaśnienie przyczyn i zbadanie problemu niskiego poziomu uczestnictwa Polaków w kulturze, rozumianego jako nikłe korzystanie z istniejącej oferty kulturalnej.

Z informacji przekazanych przez NCK oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że według tych badań najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych to w Polsce: brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości.

Zdiagnozowane zostały najważniejsze bariery utrudniające Polakom uczestnictwo w kulturze oraz grupy osób, których owe bariery dotyczą w znacznym stopniu.

Przybywa osób wykluczonych z dostępu do kultury

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.