PARTNER PORTALU
 • BGK

Wydarzenia Muzealne Roku Sybilla 2014 wybrane

 • PAP    25 kwietnia 2015 - 09:05
Wydarzenia Muzealne Roku Sybilla 2014 wybrane
Muzeum Narodowe w Warszawie nagrodzone za najlepsze wystawy roku (fot. wikipedia.org)

Nagrody dla najciekawszych wystaw, publikacji i inwestycji w polskich muzeach rozdano w piątek podczas gali w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Uroczystość wręczenia nagród Sybilla 2014 odbyła się w ramach I Kongresu Muzealników Polskich. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono ponad 230 projektów muzealnych z całej Polski.

Zwycięzców wybrało jury złożone z wybitnych przedstawicieli nauki i kultury, pod przewodnictwem prof. Waldemara Baraniewskiego. W 11 kategoriach jurorzy przyznali 8 nagród i 23 wyróżnienia.

"Mamy świadomość, że oceniamy trud całych zespołów muzealnych, musimy brać pod uwagę różne okoliczności, skalę muzeum, znaczenie tej placówki dla nauki ale również dla lokalnej społeczności. To wszystko było przez nas uwzględniane" - mówił podczas uroczystości prof. Baraniewski.

Grand Prix Konkursu otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie za nową ekspozycję Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Galeria Faras jest jedyną w Europie ekspozycją średniowiecznego malarstwa nubijskiego z Doliny Nilu. To do dziś największy i najcenniejszy w polskich zbiorach zespół zabytków pochodzących z zagranicznych wykopalisk. Po 40 latach galeria zyskała nową aranżację i oprawę.

Prof. Baraniewski podkreślił, że przedsięwzięcie sfinansował prywatny darczyńca - Wojciech Pawłowski. "To wielkie wydarzenie dla polskiego muzealnictwa. Fakt, że powraca to, co było w XIX wieku jednym z filarów polskiego muzealnictwa - szlachetność ludzi, którzy chcą coś ocalić dla przyszłości" - dodał.

W kategorii "wystawy sztuki" nagrodę główną przyznano Muzeum Narodowemu w Warszawie za wystawę "Aleksander Gierymski 1850-1901". Wyróżnienia otrzymały Muzeum Sztuki w Łodzi za ekspozycję "Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii" oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za "Co widać. Polska sztuka dzisiaj".

Wśród wystaw historycznych i archeologicznych nagrodzono Muzeum Narodowe w Warszawie za wystawę Galeria Faras. Wyróżnienia otrzymały Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za ekspozycję "1000 lat historii Żydów polskich", Muzeum Historii Polski w Warszawie za plenerową ekspozycję w Krzyżowej "Odwaga i pojednanie", która prowadzi przez dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r., a także Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za wystawę "Made in Poland".

W kategorii "wystawy etnograficzne" nagrodę otrzymało Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie za ekspozycję "Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie". Wyróżnienia przyznano Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu za wystawę "Przy kuchennym stole - wnętrza i smaki kuchni śląskiej" i Muzeum Etnograficznemu im. Marii Znamierowskiej-Prfferowej w Toruniu za "Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, Love i PRL".

Wśród wystaw "przyrodniczych i technicznych" nagrodzono Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie za poszerzenie oferty Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema o nowe przestrzenie edukacji przyrodniczej. W tej kategorii wyróżnienia otrzymały Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę "Tadeusz M. Zipser. Zygzakiem przez symbole" i Muzeum Okręgowego w Toruniu za ekspozycję "Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej".

W kategorii przedsięwzięć o tematyce martyrologicznej jury nie przyznało nagrody. Wyróżniono Muzeum na Majdanku za wystawę "Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku".

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.