Wydminy odzyskały posterunek policji

Policja musi być dla ludzi i blisko ludzi - zaznaczył wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, który 20 listopada w Wydminach na Mazurach otworzył reaktywowany po pięciu latach posterunek policji.
Wydminy odzyskały posterunek policji
Do 2020 r. województwo warmińsko-mazurskie ma zyskać jeszcze 10 posterunków. (fot. Shutterstock)

• Posterunek w Wydminach został zlikwidowany 1 lipca 2012 r.

• Potem najbliższą jednostką była powiatowa komenda policji w Giżycku, odległa od Wydmin o ponad 25 km.

• Jest to pierwszy przywrócony do istnienia posterunek na terenie woj. warmińsko-mazurskiego.

Wiceszef MSWiA poinformował, że przywrócono już ponad 60 posterunków policji, spośród placówek zamkniętych w czasie rządów koalicji PO-PSL. Jak mówił, doprowadzono wówczas do likwidacji ponad połowy posterunków w całym kraju. "Na koniec 2007 r., kiedy PiS oddawało władzę, było ich w Polsce 817, kiedy po 8 latach popatrzyliśmy na to, co zostało, okazało się, że jest ich tylko 399" - powiedział.

Według niego posterunki były likwidowane bez analiz i przewidywania skutków, wbrew opiniom samorządów i lokalnych społeczności. "Władza wtedy wiedziała lepiej, nie słuchała ludzi" - stwierdził.

Dodał, że przywracanie posterunków, to jeden z elementów odbudowywania poczucia bezpieczeństwa, które realizuje obecny rząd. "Przywracamy je, bo policja musi być dla ludzi i blisko ludzi, dlatego musi być blisko także w sensie terytorialnym" - tłumaczył.

Przypomniał, że rząd wprowadził również krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa oraz nowy model służby i wzmacnianie roli dzielnicowych. W jego ocenie, te działania wpływają na wzrost poczucia bezpieczeństwa, widoczny zarówno w policyjnych statystykach, jak i badaniach opinii społecznej.

Obecny podczas uroczystości otwarcia posterunku w Wydminach komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że odtwarzanie posterunków jest efektem konsultacji społecznych. Zapewnił, że dla funkcjonariuszy jest niezwykle ważne, że od dwóch lat realizowana jest polityka "policjantów blisko ludzi".

"Nie słuchajcie tego, co mówią niektórzy, że polska policja pracuje dla statystyk. Nie, polska policja pracuje dla obywateli, dla ludzi, którzy tutaj mieszkają. Pełni służbę po to, abyście się czuli bezpiecznie" - mówił do mieszkańców, którzy przyszli na uroczystość otwarcia posterunku.

Posterunek w Wydminach został zlikwidowany 1 lipca 2012 r. W reaktywowanym pracuje pięciu funkcjonariuszy policji, w tym dwóch dzielnicowych. Pomieszczenia przekazała gmina, wyremontowano je z budżetu policji.

Posterunek obejmie swoim działaniem teren gmin Wydminy, Miłki i Kruklanki, czyli teren zamieszkany przez ponad 14 tys. osób. Dotychczas najbliższą jednostką była powiatowa komenda policji w Giżycku, odległa od Wydmin o ponad 25 km.

Wójt Wydmin Radosław Król powiedział, że o przywrócenie posterunku zabiegała lokalna społeczność i samorząd. "Mieszkańcy chcą czuć się bezpiecznie. Już sama obecność posterunku daje im takie poczucie" - mówił.

Jak ocenił, jest to ważne również ze względu na turystyczny charakter gminy, leżącej na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. W sezonie letnim w okolicach przebywa wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i w pobliskiej Puszczy Boreckiej.

W przeprowadzanych przez gminę w ostatnich latach ankietach wśród mieszkańców, brak posterunku wskazywany był jako drugi po bezrobociu najważniejszy problem społeczny, a także główny powód braku poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Jest to pierwszy przywrócony do istnienia posterunek na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Według komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie nadinsp. Tomasza Klimka, w przyszłym roku mają zostać reaktywowane kolejne trzy (w Dubeninkach, Kolnie i okolicach Szczytna), a do 2020 r. jeszcze 10 posterunków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE