PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyjątkowe drzeworyty w Sieradzu

  • PAP/JL    19 stycznia 2016 - 09:42
Wyjątkowe drzeworyty w Sieradzu
Unikatowe drzeworyty z XVIII i XIX wieku z Francji, Anglii czy Austrii można od 19 stycznia oglądać w Sieradzu. Fot . UMSieradz.pl

Unikatowe drzeworyty z XVIII i XIX wieku z Francji, Anglii czy Austrii można od 19 stycznia oglądać w Sieradzu na wystawie kolekcjonerskiej „Grafiki, akwarele i drzeworyt” Arkadiusza Balcerzaka.
Autor, pracując za granicą w latach 90. ub. wieku wybierał się w wolnych chwilach na jarmarki i tam wyszukiwał nietuzinkowe stare prace artystyczne.

W ten sposób miała się zacząć historia prezentowanej kolekcji, w której znajdują się m.in. miedzioryty z Francji z 1840 roku, z Anglii z 1752 roku, czy z Austrii z 1777 roku. Są też przedwojenne grafiki z Polski i Niemiec. Wiele eksponatów pochodzi ze starych ksiąg, ale są też przedwojenne obrazy wykonane różnymi technikami i graficzne pocztówki.

Balcerzak jest prezesem sieradzkiego klubu kolekcjonera i hobbysty. Kolekcjonerstwem zajmuje się od ponad 25 lat. Najpierw zbierał m.in. znaczki, potem monety z PRL, opakowania po czekoladach, gumach, odznaki turystyczne. Zbiera też odważniki, szkło barowe przedwojenne, magnetyczne karty telefoniczne. Kolekcjonował również porcelanę.

Jego kolekcja grafik miała powstać z podziwu prac artystów malarzy. Dlatego postanowił stworzyć zbiór prac graficznych: miedziorytów, drzeworytów, linorytów, akwarel i wielu innych ilustracji tworzonych w różnych technikach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.