PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyjątkowy samolot zadba o bezpieczeństwo

  • PAP    8 czerwca 2012 - 15:06
Wyjątkowy samolot zadba o bezpieczeństwo

W drodze nad Polskę jest samolot NATO-wskiego systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS. Maszyna dozoru radiolokacyjnego E-3A Sentry wspomoże polskie wojsko w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej podczas Euro.
Informację tę przekazał rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych ppłk Mirosław Ochyra. Jak długo samolot będzie krążył nad Polską, tego wojsko nie podaje. „Na pewno zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Sił Powietrznych, będzie przez cały czas trwania meczu otwarcia” – powiedział ppłk Ochyra.

Maszyna typu E-3A Sentry, czyli zmodyfikowany Boeing 707, jest wyposażona w radar o zasięgu ok. 400 km. Oznacza to, że lecąc na wysokości ponad 9 tys. m, obserwuje obszar ok. 312 tys. km2, czyli mniej więcej tyle ile wynosi powierzchnia Polski.

Na co dzień stacjonuje w NATO-wskiej bazie w Geilenkirchen w Niemczech, gdzie służy m.in. 19 Polaków, w tym 12 członków załóg. Część z nich jest na pokładzie podczas piątkowego lotu. Polski personel ma na koncie m.in. udział w misji libijskiej w 2011 r.

Jak poinformował PAP ppłk Artur Goławski z Wydziału Prasowego Dowództwa Sił Powietrznych, liczebność załogi E-3A zależy od rodzaju misji. Zwykle jest to dwóch pilotów, nawigator, inżynier pokładowy i 13 żołnierzy obsługujących sprzęt do radiolokacji, dowodzenia, łączności i rozpoznania.

„Jeden samolot, latający nad centrum Polski, praktycznie daje nam kontrolę nad całością przestrzeni powietrznej, od poziomu morza lub gruntu. Dla uzyskiwanego przez AWACS-a obrazu przestrzeni powietrznej nie mają znaczenia przeszkody terenowe (jak przy naziemnych stacjach radiolokacyjnych) i krzywizna ziemi. AWACS potrafi też wykrywać okręty i statki na morzu, a nawet widzi korki na autostradach” – wyjaśnił ppłk Goławski.

<!-- pagebreak //-->KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.