PARTNER PORTALU
  • BGK

Wykryto nowe ognisko ASF u trzody chlewnej na Podlasiu

  • PAP    24 czerwca 2016 - 16:09
Wykryto nowe ognisko ASF u trzody chlewnej na Podlasiu
ASF nie jest groźny dla ludzi. (Fot. Fotolia)

• W gospodarstwie pod Hajnówką (Podlaskie) wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformowało w piątek (24 czerwca) ministerstwo rolnictwa.
• Gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami w związku z tą chorobą.
To - jak dotąd - czwarte wykryte w Polsce ognisko ASF u świń. Pierwsze ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce wykryto w lutym 2014 r., ostatnie pod koniec stycznia 2015 r. Dotychczas inspekcja weterynaryjna odnotowała także 95 przypadków ASF u dzików, co dotyczyło ok. 150 dzików. Wszystkie te przypadki miały miejsce w województwie podlaskim.

ASF nie jest groźny dla ludzi.

Ognisko ASF pod w gospodarstwie pod Hajnówką wykryto w czwartek (23 czerwca). Hodowanych jest tam blisko 300 sztuk trzody chlewnej. Jak podaje ministerstwo, zostały tam podjęte "bezzwłoczne działania w zakresie likwidacji tego ogniska". W gospodarstwie już wcześniej obowiązywały obostrzenia sanitarno-weterynaryjne w sprawie przemieszczania świń w związku z ASF.

- Na polecenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela rozpoczął działania zespół zarządzania kryzysowego. Odbyło się posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, któremu przewodniczy podsekretarz stanu Ewa Lech. Zadaniem zespołu jest stałe monitorowanie i koordynowanie działań wszystkich służb i inspekcji zaangażowanych w zwalczanie ASF, na czele z Inspekcją Weterynaryjną - napisało w komunikacie ministerstwo.

Ministerstwo poinformowało również, że także wojewoda podlaski powołał sztab kryzysowy w ramach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a Inspekcja Weterynaryjna i inne służby "wdrożyły odpowiednie procedury prawne w celu jak najszybszego zwalczenia ogniska choroby".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • EWA, 2016-06-24 17:32:59

    u nas sie tylko krzyczy ze wykryto - to juz tak dlugi zas od 1-go wykrycia - ze powinna byc nawet gleba wyleczona!!!kto tu myslu?