PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyremontują zabytkowy dwór

  • PAP    17 marca 2011 - 16:12

Zabytkowy XIX-wieczny dwór Dzieduszyckich w Radziszowie (woj. małopolskie) odzyska dawny blask. Dzięki unijnej dotacji zdewastowany obiekt zostanie wyremontowany a swoją siedzibę znajdzie w nim Regionalne Centrum Turystyczne.
Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, inwestycja, której całkowity koszt wynosi ponad 6,4 mln zł, otrzymała unijne dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 3,8 mln zł. Modernizacja obiektu ma się zakończyć pod koniec czerwca 2013 roku.

Neoklasycystyczny dwór w Radziszowie z początku XIX wieku jest zdewastowany, niezagospodarowany i wymaga pilnej renowacji. Gmina Skawina od lat podejmowała działania zmierzające do wyremontowania obiektu, ale nie było to możliwe ze względów finansowych.

Na podstawie dostępnych źródeł można stwierdzić, iż budynek powstał po przejęciu dóbr Radziszowskich w 1812 roku przez hrabinę Ludwikę Szeptycką z Dzieduszyckich. W 1826 roku budynek spłonął, a następnie został odbudowany przez właścicielkę, w której to posiadaniu pozostawał do roku 1829. Projekt budynku przypisywany jest znanemu architektowi, księdzu jezuicie Sebastianowi Alojzemu Sierakowskiemu, wybitnemu teoretykowi i praktykowi architektury przełomu XVIII i XIX w.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.