PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyróżniono najlepiej rozwijające się samorządy w Świętokrzyskiem

  • PAP/JS    27 kwietnia 2017 - 19:29
Wyróżniono najlepiej rozwijające się samorządy w Świętokrzyskiem
Kielce (Fot. Pixabay.com)

Najlepsze w zakresie zrównoważonego rozwoju i dynamiki tworzenia miejsc pracy samorządy woj, świętokrzyskiego wyróżniono w Kielcach.
• Rankingi powstały na podstawie analiz ekonomicznych.

• Analizowano - na przestrzeni lat 2003-2015 - sytuację w świętokrzyskich gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich. Pod uwagę było branych kilkanaście zmiennych, m.in. wydatki majątkowe inwestycyjne, wydatki na transport i łączność na mieszkańca, dochody własne gmin w stosunku do całego budżetu

• Wśród nagrodzonych - poza Kielcami – są gminy Morawica, Połaniec i Starachowice.

Rankingi opracował zespół pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Zestawienie ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów oraz promocję takiego właśnie rozwoju na bazie opracowanych wzorców. Badania prowadzone są od wielu lat na poziomie krajowym i regionalnym. Wyniki badań mają pomagać władzom i społecznościom lokalnym w zarządzaniu rozwojem oraz podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu środków z funduszy strukturalnych.

Analizowano - na przestrzeni lat 2003-2015 - sytuację w świętokrzyskich gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich. Pod uwagę było branych kilkanaście zmiennych, m.in. wydatki majątkowe inwestycyjne, wydatki na transport i łączność na mieszkańca, dochody własne gmin w stosunku do całego budżetu, liczbę pracujących na tysiąc mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych, liczbę bezrobotnych i pracujących, saldo migracji, dane dotyczące ochrony środowiska - odsetek mieszkańców korzystających z wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

"Bez tych wskaźników nie można zrobić diagnozy gdzie jesteśmy i jak się rozwijamy. Są spore równice pomiędzy gminami regionu i bardzo często wynikają one z wydatków na inwestycje, ponieważ niektóre gminy są bardziej, a inne mniej aktywne w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Ważna jest też liczba pracujących, choć gmina sama nie tworzy miejsc pracy, tylko warunki dla pozyskiwania inwestorów" - ocenił w rozmowie z dziennikarzami prof. Sobczak.

Dodał, że w woj. świętokrzyskim, podobnie jak w innych regionach kraju, widoczny jest lepszy rozwój małych gmin, sąsiadujących z dobrze rozwijającymi się dużymi miastami, w stosunku do pozostałych samorządów województwa. Tak jest w przypadku samorządów okalających Kielce. "Nie ma regionu, który byłby zrównoważony w rozwoju. W tym regionie zaczyna się pojawić dominująca rola Kielc - jeśli chodzi o liczbę pracujących na tysiąc mieszańców oraz wydatki na inwestycje. Kielce mają też największy spośród wszystkich gmin regionu wskaźnik przedsiębiorczości - liczby podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców" - opisywał profesor.

W zakresie zrównoważonego rozwoju najlepsze wyniki osiągnęły gminy: Sitkówka-Nowiny, Połaniec i Kielce. Pod względem dynamiki liczby osób pracujących pierwsze miejsca w rankingach uzyskały: Szydłów, Połaniec i Starachowice (Starachowice wyprzedzały w kategorii miast Sandomierz i Kielce).

Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskim w Urzędzie Miasta Kielce Mieczysław Pastuszko ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że wyniki rankingu nie są zaskoczeniem, bo Kielce to największe miasto regionu. "Zdajemy sobie również sprawę, z tego, co przed nami - nowe wyzwania, by umacniać pozycję Kielc jako stolicy województwa na mapie całego kraju" - dodał.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.