PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa "Artyści Europie" w Łazienkach

  • PAP    30 czerwca 2011 - 20:32
Wystawa "Artyści Europie" w Łazienkach

Portrety polskich pisarzy, muzyków, aktorów i plastyków m.in. Czesław Miłosza, Czesława Niemena, Adama Hanuszkiewicza i Leona Tarasewicza, których twórczość jest znana w całej Europie, znalazły się na wystawie "Artyści Europie" w stołecznych Łazienkach Królewskich.
Wystawa fotografii Czesława Czaplińskiego "Artyści Europie" jest kolejną odsłoną cyklu "Wielcy Polacy".

"Jej celem jest ukazanie Polski przez pryzmat wielkich ludzi kultury, którzy wnoszą swój wkład do Europy, a jednocześnie podkreślają swoją polskość. Cechą łączącą wszystkie sportretowane osoby jest ich nadzwyczajna rola w kulturze artystycznej. To ludzie, którzy są swoistym klejem, który spaja tę wielonarodową, wielokulturową Unię Europejską. To są ludzie, którzy wnoszą coś, co łączy nas w nowej wspólnocie europejskiej. Przejmowana przez nas obecnie prezydencja to okazja, by promować polską kulturę, ale jednocześnie, by pokazać, że zawsze tworzyliśmy kulturę europejską, przez polskich artystów zarówno w kraju, jak i na emigracji" - mówił podczas czwartkowego wernisażu wystawy dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, Tadeusz Zielniewicz.

Na pierwszej części ekspozycji, prezentowanej w gmachu Podchorążówki można zobaczyć fotografie portretowe m.in. artystów związanych z literaturą: ks. Jana Twardowskiego, Janusza Głowackiego, Julii Hartwig i Stanisława Lema; muzyką: Krzesimira Dębskiego, Tomasza Stańki, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego; filmem: Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krystyny Jandy i Jerzego Stuhra czy sztuką: Franciszka Starowieyskiego, Magdaleny Abakanowicz, Stefana Gierowskiego i Rafała Olbińskiego.

"Każda z prezentowanych fotografii jest wyjątkowa i ma swoją historię. Na przykład zdjęcie Czesława Miłosza powstało w latach 80. w Nowym Jorku w Gramercy Park. To był początek wiosny, spacerowaliśmy. W pewnym momencie Miłosz jakoś tak odszedł nieco dalej, a mnie zagadnął przechodzący pan z pieskiem, który zapytał dla jakiego pisma robię sesję mody. Zacząłem się śmiać, a Miłosz kiedy przekazałem mu pytanie przechodnia, także wpadł w dobry humor, rozpiął płaszcz i zaczął niemal faktycznie pozować. I tak powstała ta fotografia. Bardzo nam zależało, żeby na wystawie pokazać tych ludzi i ich wpływ na kulturę kontynentu. Każdy z nich jest dla Europy bardzo zasłużony, jak chociażby Krzysztof Kieślowski czy Roman Opałka, których prace są bardziej znane np. we Francji niż u nas" - opowiadał autor fotografii.

Druga część wystawy, zorganizowanej w związku z przejmowaniem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, zostanie zaprezentowana w piątek w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w stołecznych Alejach Ujazdowskich. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.