PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa czterech muzeów morskich w Gdańsku

  • PAP    29 września 2010 - 09:33

W Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku otwarta zostanie w czwartek wystawa „1 morze – 4 opowieści”, przygotowana przez tę placówkę we współpracy z muzeami w Rostocku, Karlskronie oraz w Kłajpedzie.
– Morskie szlaki handlowe przez wieki łączyły kraje leżące nad morzem Bałtyckim, lecz powojenna historia podzieliła region na Wschód i Zachód. Muzea morskie, zlokalizowane w czterech nadbałtyckich krajach dają świadectwo zarówno wspólnej, jak i odmiennej przeszłości krajów regionu południowego Bałtyku, prezentując na wystawie bogactwo różnorodnych tematów skoncentrowanych wokół morskiego dziedzictwa kulturowego – poinformowała komisarz wystawy ze strony polskiej Jadwiga Klim.

Muzeum Morskie w Rostocku zajęło się dziejami żaglowców na Bałtyku od X do XX w., prezentując sześć modeli tych jednostek: wczesnośredniowieczny statek handlowy, kogę – średniowieczny statek handlowy, galeon – okręt wojenny Ligi Hanzeatyckiej Adler von Luebeck, szwedzki galeon Vasa z 1628 r., szwedzki statek pocztowy Hiorten oraz niemiecki XIX-wieczny bryg J. H. Epping.

Przygotowana przez muzeum w Kłajpedzie część wystawy przedstawia mało znane fakty z epoki żaglowców na Litwie. Ich złoty okres w Kłajpedzie przypadł na wiek XVIII i XIX, zmierzch nastąpił wraz z rozwojem parowców.

Okres zimnej wojny i jego wpływ na powojenne relacje pomiędzy państwami bałtyckimi to temat, który podjęło z kolei Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie. Muzealnicy ze Szwecji przypominają na wystawie m.in. rok 1981, kiedy to na mieliźnie w obrębie wojskowego terenu u wybrzeży tego kraju osiadł sowiecki okręt podwodny U137.

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku ekspozycję poświęciło swoim osiągnięciom w dziedzinie archeologii morskiej tj. odkryciu m.in. średniowiecznego portu w Pucku, wraków Miedziowca (XIV w.), Solena (XVII w.), General Carleton of Whitby i Arngast (XX w.).

Wspólna praca muzeów zrealizowana została w ramach unijnego projektu SeaSide. Inauguracja tej międzynarodowej ekspozycji miała miejsce w lipcu tego roku w Rostocku. Z Polski wystawa 28 listopada przeniesie się do kolejnych dwóch państw uczestniczących w przedsięwzięciu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.