PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa na 90 lat Gdyni

  • PAP/JL    24 lutego 2016 - 08:07
Wystawa na 90 lat Gdyni
Wystawa „Okno z widokiem na morze czyli 90 lat Gdyni” pokazuje oryginalne pamiątki. Fot. Pixabay.com

Oryginalne afisze, plakaty, foldery, zdjęcia i medale pamiątkowe można od 25 lutego oglądać na wystawie „Okno z widokiem na morze czyli 90 lat Gdyni” w Bibliotece Gdańskiej PAN.
Ekspozycja skupia się na dokumentach, drobnych przedmiotach codziennego życia społecznego, mniej na przełomowych wydarzeniach w mieście.

– Intencją było przygotowanie ekspozycji, która inaczej pokazywałaby historię Gdyni” – mówi Marta Pawlik-Flisikowska, jedna z autorek wystawy.

Wystawa pokazuje wiele dokumentów życia społecznego, jakieś ulotki, reklamy gdyńskie, stare zaproszenia, pamiątki z rejsu Batorym, wszystko, co wiąże się z Gdynią i z jej mieszkańcami, a mniej z wielką historią miasta.

Prezentowane będą m.in. fotografie z budowy portu w Gdyni, afisz nawołujący do przyjścia na powitanie pierwszego polskiego statku wracającego do Gdyni z 1945 roku, afisz z zaproszeniem na seanse „Królewny Śnieżki” w realizacji Walta Disneya do kina Warszawa z 1946 roku, stylowe plakaty PLO z lat 60. i 70. oraz pieniążek zwany rybakiem.

Zdjęcia przedwojennej Gdyni zestawione z fotografiami tych samych miejsc z czasów współczesnych mają pokazać, jak zmieniły się te miejsca.

Wystawa będzie prezentować zbiór przedmiotów gromadzonych od 1945 roku przez Bibliotekę Gdańską PAN, głównie Pracownię Dokumentu Życia Społecznego (Pracownię Fotografii). Fotografie, plakaty często są kupowane np. na aukcjach a tzw. dokumenty życia społecznego są zbierane.

Częścią wystawy jest zbiór literatury związanej z Gdynią. 10 lutego 1926 roku rozporządzeniem Rady Ministrów Gdynia otrzymała prawa miejskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.