PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa na jubileusz powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego

  • PAP    27 września 2012 - 10:50

Wystawa prac Jakuba Woynarowskiego "W powietrzu, na lądzie i morzu" zostanie otwarta w sobotę w Stalowej Woli z okazji 75-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Znajdzie się na niej ponad 40 prac artysty.
Ekspozycja będzie jednym z elementów projektu "Spotkanie z historią i sztuką" organizowanego z okazji jubileuszu COP, na terenie stałej multimedialnej ekspozycji "COP dla przyszłości. Ludzie-przemysł-architektura" w Stalowej Woli.

Jak poinformowała koordynatorka wystawy grafiki Joanna Wójcik na ekspozycji znajdą się prace Woynarowskiego inspirowane historią Stalowej Woli, czyli jego miasta rodzinnego, oraz COP-u, największego przedsięwzięcia gospodarczego II Rzeczypospolitej. Uzupełnieniem wystawy będą instalacje przestrzenne, także zaprojektowane przez Woynarowskiego.

W ramach "Spotkania z historią i sztuką" zostanie otwarta także plenerowa wystawa fotograficzna dotycząca historii powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Znajdą się na niej niepublikowane dotąd fotografie z lat 30. XX wieku, na których pokazano niektóre zakłady przemysłowe, ich kierowników, a także osoby związane z tymi inwestycjami. Znaczna część ekspozycji poświęcona zostanie Stalowej Woli, która wtedy właśnie pojawiła się na mapie Polski.

Ponadto w programie znajdzie się wykład "COP wczoraj, dziś, jutro" profesora Mariana Drozdowskiego z Instytutu Historii PAN, znawcy historii gospodarczej Polski przedwojennej, a także promocja książek dotyczących historii i powstania COP oraz koncert Marcina Wyrostka z zespołem Coloriage, na którym zabrzmią m.in. utwory z czasów 20-lecia międzywojennego.

Utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego było jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczpospolitej. COP obejmował swoim zasięgiem obszary obecnego województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego oraz częściowo mazowieckiego (Radom). Plany jego budowy zakładały budowę nowych bądź modernizację już istniejących zakładów przemysłu zbrojeniowego. Inwestycjom COP towarzyszyła rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.