PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa najstarszych pieczęci miejskich

  • PAP    26 stycznia 2013 - 10:29
Wystawa najstarszych pieczęci miejskich

Średniowieczne pieczęcie miejskie m.in. Wrocławia, Jawora, Środy Śląskiej i Ząbkowic Śląskich oraz tłoki pieczętne i oryginalne dokumenty będzie można zobaczyć od 30 stycznia do 5 maja na wystawie przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, na wystawie będzie można zobaczyć pieczęcie z wyobrażeniami murów obronnych, wież strażniczych, głównych bram miejskich oraz przedstawienia heraldyczne. Metalowe tłoki, którymi odciskano pieczęcie, użytkowane były nawet przez kilkaset lat.

„Zbiory sfragistyczne (jedna z nauk pomocniczych historii zajmująca się badaniem pieczęci) Muzeum Narodowego we Wrocławiu należą do największych i najciekawszych w Polsce. W większości pochodzą z dawnego Muzeum Starożytności Śląskich" - mówiła rzeczniczka.

Dodała, że w ich skład wchodzą: metalowe tłoki pieczętne, woskowe i papierowe odciski, lakowe kopie śląskich pieczęci miejskich i odlewy gipsowe. Przeważająca część przedstawionych na wystawie pieczęci miast niemieckich znajdowała się pierwotnie w słynnej XIX-wiecznej kolekcji Friedricha Augusta Vossberga (1800-1870) - znanego z publikacji dotyczących numizmatyki i sfragistyki zakonu krzyżackiego oraz Gdańska, Torunia i Elbląga.

Dużo miejsca w swoich historycznych badaniach poświęcał też tematyce polskiej. Inna część prezentowanych pieczęci miast dolnośląskich wywodzi się ze zbioru barona Hugo von Saurma-Jeltscha (1837-1896).

Kowalów opowiadała, że początki samorządności miejskiej, datującej się w Europie na I poł. XII w., wykształciły formę pieczęci mającej uwierzytelniać wystawiane w jej imieniu dokumenty.

„Funkcję tę pełniła pieczęć ogólnomiejska, która z czasem przybrała postać większej, mniejszej i sekretnej. Pieczęć mniejszą przywieszano do dokumentów miejskich niższej rangi, natomiast pieczęć sekretna służyła do obsługi spraw bieżących.

Tematyka wyobrażeń napieczętnych stosowanych w średniowieczu pozwala wyodrębnić z niej: pieczęcie postaciowe, obrazowe i herbowe" - mówiła rzeczniczka.

Dodała, że na pieczęciach postaciowych zazwyczaj przedstawiano świętych patronów lub władców w architektonicznym sztafażu np. pieczęcie Beckum ok. 1249 r., Bremy (XIII w.), Nysy (przed 1303 r.), Pragi (przed 1264 r.), oraz na tłoku pieczętnym Góry Śląskiej z XV w. Na pieczęci Metzu ukazane zostało ukamienowanie św. Szczepana, natomiast na najstarszej pieczęci Jawora (przed 1304 r.) dzielenie się szatą z żebrakiem przez św. Marcina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.