PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa o dwujęzyczności w Opolu

  • PAP    7 marca 2013 - 11:12
Wystawa o dwujęzyczności w Opolu

Wystawę fotograficzną „Znaczenie polsko-niemieckiej dwujęzyczności w moim życiu” można będzie oglądać od czwartku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Ekspozycja ma ukazać wielokulturowość terenów zamieszkanych przez mniejszość niemiecką. Wystawa jest efektem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

„Wybrane fotografie zostały wykonane przez uczestników konkursu. Celem wystawy jest ukazanie wielokulturowości wynikającej z pozostałych na terenach zamieszkiwanych przez mniejszość niemiecką śladów szeroko pojętej kultury niemieckiej, aby w efekcie w przestrzeni publicznej uwidocznić jej niepowtarzalny klimat" - powiedziała Beata Majnusz z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

„Wartość polsko-niemieckiej dwujęzyczności oraz pytanie o jej funkcjonalność w życiu współczesnego człowieka, stała się dla nas inspiracją do zorganizowania konkursu literackiego oraz fotograficznego" - tłumaczyła.

W konkursie wzięli udział fotografowie-amatorzy z całej Polski, nie tylko z województw opolskiego i śląskiego, gdzie zamieszkuje mniejszość niemiecka, ale także z Wrocławia i z północnej Polski. Fotografowali nie tylko dwujęzyczne tablice, ale także nagrobki oraz inne przejawy dwujęzyczności.

W ramach literackiej części konkursu uczestnicy przysyłali swoje wiersze i opowiadania. Najlepsze zostały wydane w specjalnej publikacji Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

„Zadaniem konkursu fotograficznego była także próba przezwyciężenia pozostałości z czasów rugowania niemieckiej kultury ze świadomości mieszkańców z tą kulturą przez wieki związanych" - powiedziała Majnusz.

Wystawę można będzie oglądać do końca marca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.