PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa plakatów i rysunków Rafała Olbińskiego

  • PAP    26 maja 2011 - 21:56

50 plakatów operowych i ponad 20 rysunków znanego polskiego plakacisty Rafała Olbińskiego można oglądać na wystawie otwartej w czwartek w Galerii Gardzienice w Lublinie.
Na wystawie znalazły się plakaty dla spektakli New York City Opera, Philadelphia Opera oraz polskich teatrów operowych. Towarzyszą im rysunki i projekty plakatów. Prace na wystawę wybrał sam autor, pochodzą z jego zbiorów.

Rafał Olbiński powiedział podczas wernisażu wystawy, że stał się "chyba najbardziej płodnym producentem plakatów operowych na świecie" dzięki kontraktowi podpisanemu kilka lat temu z amerykańską firmą, która wydaje serię płyt CD z najwybitniejszymi przedstawieniami operowymi w historii.

Plakaty Olbińskiego są okładkami tych płyt. "Tego jest 70 i jeszcze końca nie widać, tak że niedługo będzie prawdopodobnie setka tych plakatów" - powiedział Olbiński.

- To jest też taki surrealistyczny paradoks naszej cywilizacji, że taki facet jak ja, który nie ma słuchu za grosz, robi się ekspertem od muzyki - zażartował artysta.

Kuratorka wystawy Zuzanna Zubek napisała w katalogu, że Olbiński przed zrealizowaniem każdego projektu starannie studiował libretto opery i tworzył serię szkiców. Na podstawie wybranego szkicu powstawał obraz w technice akrylu. "Obraz powstaje na bazie pomysłu artysty, jego ręką wykonany, bez użycia współczesnej techniki. Sylwetki przewijające się przez jego dzieła to powstające na kanwie żywych ludzi iluzje postaci związanych z daną operą" - napisała Zubek.

Wystawa będzie czynna do 21 czerwca.

Rafał Olbiński (ur. 1943 w Kielcach) - malarz, grafik, twórca plakatów, ilustrator - w 1969 r. ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. W 1981 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zdobył tam pozycję uznanego twórcy. Za swoje prace otrzymał ponad 100 nagród. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.