PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa plenerowa „Historia KOR” w Poznaniu

  • pt/pap    23 września 2016 - 16:25
Wystawa plenerowa „Historia KOR” w Poznaniu

Wystawę można oglądać do 7 października. (fot.muzhp.pl)

• Kilkadziesiąt archiwalnych fotografii złoży się na plenerową wystawę „Historia KOR” w Poznaniu.
• Ekspozycję można będzie oglądać od piątku na skwerze przy skrzyżowaniu ulic 27 Grudnia i ulicy Ratajczaka.
"Komitet Obrony Robotników odegrał nieocenioną rolę w walce o demokratyczne państwo. Wśród jego członków znalazł się m.in. Stanisław Barańczak - wspaniały poeta i Honorowy Obywatel Miasta Poznania. Odbywająca się w centrum miasta wystawa plenerowa upamiętnia poświęcenie członków Komitetu, a przedstawione na niej zdjęcia to dowód nowego rozdziału w historii, którą wówczas tworzyli" - powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt archiwalnych fotografii, przedstawiających wydarzenia ówczesnej historii - procesy, wydarzenia z Radomia, drugi obieg ruchu wydawniczego. Na zdjęciach znajdą się także portrety osób zaangażowanych w działalność Komitetu, jak Stanisław Barańczak, Jacek Kuroń czy Antoni Macierewicz.

Ekspozycja została przygotowana przez Ośrodek Karta na zlecenie Domu Spotkań z Historią. Do Poznania trafiła dzięki staraniom Komitetu Obchodów 40-lecia KOR.

Otwarcie wystawy inauguruje poznańskie obchody powstania KOR, nad którymi patronat objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Wystawę można oglądać do 7 października.

Komitet Obrony Robotników to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom. Żywiołowe protesty (strajki, wiece i demonstracje uliczne) wybuchły w Polsce 25 czerwca 1976 r. po ogłoszeniu dzień wcześniej przez premiera Piotra Jaroszewicza drastycznej podwyżki cen żywności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.