PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa Pomników Wypędzonych w Poznaniu

  • PAP    22 grudnia 2011 - 16:40

26 projektów Pomnika Wypędzonych autorstwa studentów Politechniki Poznańskiej można od środy oglądać Urzędzie Miasta w Poznaniu. Pomnik ma upamiętnić ok. 25 tysięcy poznaniaków, którzy w początku okupacji hitlerowskiej zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów.
Wystawę zorganizowała grupa inicjatywna budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu. Dotychczas ten tragiczny okres upamiętnia tablica umieszczona na głazie na terenie dawnego obozu przejściowego przy ul. Bałtyckiej w Poznaniu. Tam też ma stanąć pomnik.

- Chcemy upamiętnić ten tragiczny dla wielu wysiedlonych okres. Dotychczasowa tablica nie oddaje dobrze historii tamtych tragicznych dni. Pomnikiem chcemy upamiętnić wypędzonych i pokazać, że nie tylko Niemcy w czasie wojny byli przesiedlani - powiedział inicjator budowy pomnika Henryk Malendowski.

Projekty powstały jako prace semestralne studentów wydziału architektury Politechniki Poznańskiej, ale nie będą realizowane. Organizatorzy zamierzają bowiem ogłosić ogólnopolski konkurs dla profesjonalistów.

Wystawa projektów uzupełniona jest planszową prezentacją IPN na temat wypędzeń z Kraju Warty w czasie II wojny światowej.

Zajęte w 1939 roku przez Niemców ziemie polskie zostały na mocy dwóch dekretów Hitlera z 8 i 12 października 1939 r. podzielone na dwie części: ziemie zachodnie wcielone do Rzeszy oraz Generalne Gubernatorstwo (GG).

Na ziemiach wcielonych do Rzeszy przystąpiono do realizacji koncepcji germanizacji, która w najszerszym zakresie stosowana była w Kraju Warty - obszarze utworzonym w całości z okupowanych ziem polskich - Wielkopolski, Kujaw i okolic Łodzi.

Z tego obszaru wywieziono do GG od grudnia 1939 r. do połowy marca 1941 r. ponad 280 tysięcy Polaków i Żydów.

Obóz w Poznaniu istniał od listopada 1939 r. do 22 maja 1940 r. W tym czasie osadzono w nim około 33 500 osób. Przeważającą liczbę wysiedlonych, bo około 25 tys. osób, stanowili mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego, a także mieszkańcy innych miast Wielkopolski, jak np. Środa, Pniewy, Szamotuły, Wągrowiec, Leszno oraz Gniezno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.