PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa prac Jana Tarasina

  • PAP    6 sierpnia 2010 - 11:27

Rysunki, grafiki, szkice oraz fotografie, w sumie kilkadziesiąt prac polskiego artysty Jana Tarasina, można od piątku oglądać w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu.




Jak poinformował kierownik artystyczny Dolnośląskiego Centrum Fotografii "Domek Romański" Jan Bortkiewicz, ekspozycja prezentuje twórczość Tarasina z różnych okresów jego życia. Wśród pokazywanych dzieł są gwasze, rysunki, grafiki, szkice oraz fotografie, pochodzące z lat 1969-2009.

Na wrocławskiej wystawie szczególny nacisk położono na fotografie autorstwa Tarasina. Organizatorzy podkreślają, że ich pokazanie ma być jednocześnie próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę może spełniać to medium w sztuce współczesnej.

"Na ekspozycji będzie można prześledzić proces powstawania dzieł Tarasina, ponieważ obok grafik pojawią się fotografie, które posłużyły artyście jako swojego rodzaju szkice do prac graficznych. Doskonałym tego przykładem są m.in. prace z cykli: Plaża, Podwórko" - podkreślił Bortkiewicz.

Wszystkie dzieła zgromadzone na wrocławskiej wystawie pochodzą z kolekcji prywatnych i rodziny artysty.

Jan Tarasin (1926-2009) - malarz, grafik, rysownik, fotograf, eseista i filozof - w 1951 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracował jako wykładowca na uczelniach artystycznych w Krakowie i Warszawie. W 1985 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a dwa lata później objął stanowisko rektora na warszawskiej ASP. W latach 1974-1982 wydawał autorskie zeszyty z serigrafiami, fotografiami oraz eseistycznymi komentarzami na temat sztuki i twórczości. Prace Tarasina znajdują się w najważniejszych muzeach i galeriach świata oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Wystawa będzie czynna do 30 października.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.