PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa przeciwników aborcji znów usunięta

  • PAP    29 kwietnia 2012 - 13:07
Wystawa przeciwników aborcji znów usunięta

Na polecenie władz Bydgoszczy, w sobotę po raz drugi usunięta została ze Starego Rynku w tym mieście kontrowersyjna wystawa zorganizowana przez przeciwników aborcji. Organizatorzy ekspozycji zapowiedzieli zaskarżenie decyzji władz miasta do sądu.
Służby miejskie usunęły plansze w sobotę na polecenie prezydenta miasta Rafała Bruskiego (zabierz głos/oceń prezydenta) . Jak poinformował jego rzecznik, Piotr Kurek, organizatorzy mieli zezwolenie na eksponowanie wystawy do 28 kwietnia i według interpretacji urzędników, tego dnia wystawa powinna zniknąć z placu.

Czytaj też: Wystawa z płodami znów w Bydgoszczy

11 wielkoformatowych plakatów po raz pierwszy ustawiono na Starym Rynku, w centrum Bydgoszczy, naprzeciwko głównej siedziby władz miasta w niedzielę, 22 kwietnia. Zdjęcia przedstawiały głównie usunięte szczątki płodów w różnych etapach rozwoju.

W poniedziałek prezydent Bydgoszczy nakazał podległym mu służbom usunięcie wystawy. Uzasadnił to "troską o mimowolnych odbiorców wystawy, w szczególności najmłodszych mieszkańców miasta", ale także niestosownością eksponowania ogromnego portretu Adolfa Hitlera (ilustracja do informacji, że nakazał on zalegalizowanie aborcji dla Polek w 1943 roku) dokładnie w miejscu, gdzie w 1939 roku odbywały się jedne z pierwszych, masowych egzekucji ludności na ziemiach polskich.

W piątek organizator ekspozycji, jedna z działających w Warszawie fundacji, ponownie ustawił plansze obok Pomnika Walki i Męczeństwa na Starym Rynku. Do późnego wieczora dyżurowano przy planszach by nie dopuścić do ich ponownego usunięcia.

"Fundacja będzie domagać się zadośćuczynienia i przedłużenia terminu ekspozycji na drodze sądowej. Sprawą powinna również zająć się prokuratura, ponieważ przestępstwa przeciwko wolności są według kodeksu karnego ścigane z urzędu" - poinformowała na stronie internetowej fundacji Aleksandra Michalczyk, zasiadająca w jej zarządzie.

Usunięcie ekspozycji organizatorzy porównali do walki władz komunistycznych w latach 60. ub. stulecia z wędrującą po kraju kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • czarny, 2012-04-30 10:34:29

    O ile pamiętam, przy peregrynacji Matki Boskiej Częstochowskiej nie pokazywano szczątków jej aborcjowanego płodu.